Karta książki

Słonimski. Heretyk na ambonie

Słonimski. Heretyk na ambonie

wydawnictwo:
W.A.B.
ISBN:
978-83-7747-653-6
data premiery:
12-05-09
data wydania:
2012/05/09
numer wydania:
1
liczba stron:
384
kraj autora:
Polska
język oryginalu:
polski
kategoria:
biografie

Człowiek o niezwykłym poczuciu humoru. Homo politicus, pacyfista, marzący o świecie bez granic. Samotnik, chłodny intelektualista, ale jednocześnie fighter, żywiołowy buntownik.

„Złapałem poezję i literaturę, jak łapie się katar czy grypę\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\” – napisał Słonimski. I tak zarażony pozostał na zawsze. Żonglował poezją, dramatem, prozą, przeplatając powieść humoreską, recenzję tekstem kabaretowym, komentarz do rysunku felietonem… Od początkowej fascynacji światem malarstwa przeszedł do sztuki słowa, stając się członkiem Skamandra. Dowcipny, boleśnie złośliwy, prowokacyjny – zdobył rzesze fanów oraz grono zawziętych krytyków.

Joanna Kuciel-Frydryszak – obficie cytując materiały archiwalne, w dużej części dotąd niepublikowane – przedstawia koleje życia poety, od narodzin przy Niecałej w Warszawie aż do dnia, w którym trumna z jego ciałem nie zmieściła się do grobu… Poznajemy wybitnych przodków Słonimskiego, przyglądamy się jego dzieciństwu i okresowi edukacji, nigdy niezwieńczonej maturą. Z przymrużeniem oka patrzymy na wybryki młodości, spędzanej w kawiarni Ziemiańskiej oraz Pod Picadorem. Obserwujemy miłosne uniesienia, towarzyszące relacjom z Marią Morską, Ireną Baruch, wreszcie żoną, Janiną Konarską. Śledzimy okres emigracji oraz późniejsze lata trudnego lawirowania i prób odnalezienia się w ojczyźnianej rzeczywistości. Widzimy, jak kontroluje jego poczynania agent SB oraz jak Gomułka na oczach całej Polski każe mu się zastanowić, kim jest – Polakiem czy Żydem.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora