Karta książki

Stanisława Celińska. Niejedno przeszłam

Stanisława Celińska. Niejedno przeszłam

wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
ISBN:
978-83-7839-206-4
data premiery:
12-06-26
data wydania:
2012/06/26
numer wydania:
1
liczba stron:
248
kraj autora:
Polska
język oryginalu:
polski
kategoria:
biografie

Stanisława Celińska ze swadą opowiada o aktorstwie i codzienności, o sukcesach i problemach, o autorytetach i szukaniu spokoju.

Książka jest złożona z dwóch głównych warstw: pierwszej – pełnej faktów oraz drugiej – refleksyjnej, z osobistym przesłaniem. Równolegle barwny portret Stanisławy Celińskiej tworzą jej przyjaciele i znajomi, m.in. Andrzej Wajda, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Maciej Stuhr…

Ma energię silnika odrzutowego, głos niebotyczny, muzykalność kompletną i odwagę zawodową jak mało kto. Po prostu – Stasia jest wspaniałą aktorką i niezwykłą osobą.
Kazimierz Kutz

Spis treści

Rok spotkań
Metoda małych kroków
Dzikie dziecko
Pierwszy kostium
Anioł i Herod
Tak kocham ten zawód
Nina
Świadectwo
Mój dom
Lola
Brzózka
200 lat!
Płodozmian artystyczny
Jedna z wielu
Nikt. Nikogo. Nigdy
Kropka nad i
Dziesięć prywatnych przykazań Stanisławy Celińskiej
Rok spotkań (innego rodzaju)
Dorobek artystyczny
Indeks

Stanisława Celińska rozpoczęła drogę zawodową od wielkiego sukcesu. Wygrała Opole, dostała angaż w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, jednym z najlepszych na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Wystąpiła u Andrzeja Wajdy w filmie „Krajobraz po bitwie”. Była pamiętną Agnieszką Niechcicówną w „Nocach i dniach”. Ujawniła talent komediowy w filmach Stanisława Barei. W każdą rolę „się wgryza”. Talent jest dla niej punktem wyjścia do pracy nad odnalezieniem i przekazaniem prawdy o bohaterze. Ma niezwykłą zdolność przeistaczania się. Przełamuje samą siebie, szuka nowych zadań. Śpiewa różnorodny repertuar, liryczny i kabaretowy. Daje recitale. Ma za sobą wiele trudnych życiowych doświadczeń, ale pokonała przeciwności losu.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora