Szatańskie wersety
- tytuł oryginalny:
- The Satanic Verses
- przekład:
- Jerzy Kozłowski
- wydawnictwo:
- Rebis
- ISBN:
- 978-83-7510-801-9
- data premiery:
- 88-01-01
- data wydania:
- 2013/05/28
- numer wydania:
- 1
- liczba stron:
- 608
- kraj autora:
- Wielka Brytania
- język oryginalu:
- angielski
- kategoria:
- literatura piękna
Najgłośniejsza, pełna literackich aluzji i cytatów, misternie skonstruowana powieść Salmana Rushdiego w nowym tłumaczeniu.
Po 20 latach od pierwszego wydania w Polsce. Jedno z kluczowych dzieł naszych czasów.
Porwany przez terrorystów samolot Bostan, lot AI-420 z Bombaju do Londynu, zostaje wysadzony w powietrze nad kanałem La Manche, a jedynymi pasażerami, którzy cudem wychodzą z katastrofy cało, są dwaj indyjscy aktorzy, wcielający się w role bogów Dżibril Fariśta i człowiek o tysiącu i jednym głosie Saladyn Ćamća. To cudowne miękkie lądowanie rodzi jednak pewne nieoczekiwane konsekwencje…
W ten oto sposób rozpoczyna się jedna z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych powieści XX wieku, książka przez wrogów uważana za bluźnierstwo, przez wielbicieli zaś za arcydzieło współczesnej literatury. Rushdie po swojemu splata w niej liczne historie, rozsnuwa je między teraźniejszością a przeszłością, światem rzeczywistym i wyśnionym, Zachodem a Wschodem, dobrem a złem, tworząc monumentalny, erudycyjny pean na cześć wielokulturowości, hybrydowości, swobodnego mieszania się ras i idei.
Część książki, zainspirowana historią powstania islamu, studium zjawiska objawienia z punktu widzenia niewiernego, w której fikcyjny Prorok ukazany jest jako człowiek z krwi i kości, wywołała w świecie muzułmańskim falę protestów, a ich kulminacją było ogłoszenie przez ajatollaha Chomeiniego fatwy równoznacznej ze skazaniem autora na śmierć. Był luty 1989 roku, dla autora początek batalii o życie i wolność słowa.
“Szatańskie wersety”, jako pełna literackich aluzji i cytatów, misternie skonstruowana opowieść o tym – cytując samego autora – “w jaki sposób nowe wkracza do świata”, pozostają jednym z kluczowych dzieł naszych czasów.
Salman Rushdie urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, potem także w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge.
Zadebiutował w 1974 roku powieścią “Grimus”. Międzynarodową sławę przyniosły mu dopiero opublikowane w 1981 roku “Dzieci północy”, które zdobyły Nagrodę Bookera, a następnie w roku 1993 Bookera Bookerów i w roku 2008 Best of the Booker. W 1988 roku ukazały się “Szatańskie wersety” – jego najsłynniejsza powieść.
Rushdie jest laureatem wielu nagród literackich. W 2006 roku odwiedził Polskę. Królowa Elżbieta II nadała mu w 2007 roku szlachectwo.
Spośród utworów Rushdiego Rebis wydał następujące powieści: “Grimus”, “Dzieci północy”, “Ostatnie westchnienie Maura”, “Wstyd”, “Ziemia pod jej stopami”, “Furia”, “Śalimar klaun”, “Czarodziejka z Florencji”, “Harun i Morze Opowieści”, “Luka i Ogień Życia” oraz zbiór opowiadań “Wschód, Zachód”.
Najnowsze dzieło Rushdiego – wspomnienia z okresu obowiązywania fatwy – zatytułowane “Joseph Anton. Autobiografia” Rebis opublikował w dniu światowej premiery książki.