Karta książki

Szatańskie wersety

Szatańskie wersety

tytuł oryginalny:
The Satanic Verses
przekład:
Jerzy Kozłowski
wydawnictwo:
Rebis
ISBN:
978-83-7510-801-9
data premiery:
88-01-01
data wydania:
2013/05/28
numer wydania:
1
liczba stron:
608
kraj autora:
Wielka Brytania
język oryginalu:
angielski
kategoria:
literatura piękna

Najgłośniejsza, pełna literackich aluzji i cytatów, misternie skonstruowana powieść Salmana Rushdiego w nowym tłumaczeniu.
Po 20 latach od pierwszego wydania w Polsce. Jedno z kluczowych dzieł naszych czasów.

Porwany przez terrorystów samolot Bostan, lot AI-420 z Bombaju do Londynu, zostaje wysadzony w powietrze nad kanałem La Manche, a jedynymi pasażerami, którzy cudem wychodzą z katastrofy cało, są dwaj indyjscy aktorzy, wcielający się w role bogów Dżibril Fariśta i człowiek o tysiącu i jednym głosie Saladyn Ćamća. To cudowne miękkie lądowanie rodzi jednak pewne nieoczekiwane konsekwencje…

W ten oto sposób rozpoczyna się jedna z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych powieści XX wieku, książka przez wrogów uważana za bluźnierstwo, przez wielbicieli zaś za arcydzieło współczesnej literatury. Rushdie po swojemu splata w niej liczne historie, rozsnuwa je między teraźniejszością a przeszłością, światem rzeczywistym i wyśnionym, Zachodem a Wschodem, dobrem a złem, tworząc monumentalny, erudycyjny pean na cześć wielokulturowości, hybrydowości, swobodnego mieszania się ras i idei.

Część książki, zainspirowana historią powstania islamu, studium zjawiska objawienia z punktu widzenia niewiernego, w której fikcyjny Prorok ukazany jest jako człowiek z krwi i kości, wywołała w świecie muzułmańskim falę protestów, a ich kulminacją było ogłoszenie przez ajatollaha Chomeiniego fatwy równoznacznej ze skazaniem autora na śmierć. Był luty 1989 roku, dla autora początek batalii o życie i wolność słowa.

“Szatańskie wersety”, jako pełna literackich aluzji i cytatów, misternie skonstruowana opowieść o tym – cytując samego autora – “w jaki sposób nowe wkracza do świata”, pozostają jednym z kluczowych dzieł naszych czasów.

Salman Rushdie urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, potem także w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge.

Zadebiutował w 1974 roku powieścią “Grimus”. Międzynarodową sławę przyniosły mu dopiero opublikowane w 1981 roku “Dzieci północy”, które zdobyły Nagrodę Bookera, a następnie w roku 1993 Bookera Bookerów i w roku 2008 Best of the Booker. W 1988 roku ukazały się “Szatańskie wersety” – jego najsłynniejsza powieść.

Rushdie jest laureatem wielu nagród literackich. W 2006 roku odwiedził Polskę. Królowa Elżbieta II nadała mu w 2007 roku szlachectwo.

Spośród utworów Rushdiego Rebis wydał następujące powieści: “Grimus”, “Dzieci północy”, “Ostatnie westchnienie Maura”, “Wstyd”, “Ziemia pod jej stopami”, “Furia”, “Śalimar klaun”, “Czarodziejka z Florencji”, “Harun i Morze Opowieści”, “Luka i Ogień Życia” oraz zbiór opowiadań “Wschód, Zachód”.

Najnowsze dzieło Rushdiego – wspomnienia z okresu obowiązywania fatwy – zatytułowane “Joseph Anton. Autobiografia” Rebis opublikował w dniu światowej premiery książki.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora