Karta książki

Te chwile

Te chwile

tytuł oryginalny:
Disse øyeblikk
przekład:
Ewa Bilińska
wydawnictwo:
Smak Słowa
ISBN:
9788364846298
data premiery:
2013
data wydania:
2015/06/03
numer wydania:
1
liczba stron:
384
kraj autora:
Norwegia
język oryginalu:
norweski
kategoria:
literatura współczesna

Na kartach autobiograficznej książki norweska mistrzyni słowa – autorka „Księgi Diny” i „Stulecia” – kontynuuje rozrachunek z własną rodziną.

Ta książka to całe „jej” życie. „Ona”, bezimienna bohaterka „Tych chwil”, odsłania przed czytelnikami kolejne etapy żmudnej podróży przez swoją intymną historię – od dziewczynki, która dorastała w biedzie w Vesterålen aż do pisarki u szczytu sławy, odnoszącej sukcesy członkini artystycznej elity. Życie „jej” ulepione jest z chwil, a motorem działań i najskuteczniejszym mechanizmem obronnym jest permanentna złość. Na kartach „Tych chwil” marzenia i fantazje nastolatki, zderzają się ze strachem przed molestującym ojcem. Lęki młodej matki, widmo przemocy i zdrady kontrastują z momentami małżeńskiej sielanki, a potrzeba bycia akceptowaną z walką o uwolnienie się od cudzych oczekiwań i ciągłego poczucia wstydu.

„Te chwile” to wybitne dzieło Norweżki. Z jednej strony powieść-strumień świadomości. Z drugiej zaś, wyjątkowo intensywny portret rodziny żyjącej na dalekiej Północy i pisarki, która „w zaduchu niewykonanych prac domowych, z ołówkiem w ręce, składa słowa”. To poruszająca autobiografia, której początki z łatwością odnajdziemy we wcześniejszych powieściach autorki, m.in. w „Stuleciu” (Smak Słowa, 2014). „Te chwile”, wydane w oryginale w 2013 roku, są dowodem na to, że do Herbjørg Wassmo należy najgłośniejszy i najbardziej wyrazisty z kobiecych głosów w skandynawskiej literaturze.

Xiegarnia.pl jest patronem książki.

 

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora