Karta książki

Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum

Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum

tytuł oryginalny:
Feminist Theory: From Margin to Center
przekład:
Ewa Majewska
wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
ISBN:
9788363855352
data premiery:
2000-01-01
data wydania:
2013/07/31
numer wydania:
1
liczba stron:
240
kraj autora:
USA
język oryginalu:
angielski
kategoria:
publicystyka

To książka wizjonerska i odważna. Hooks z pasją polemizuje z koncepcją feminizmu jako dążenia do równości kobiet i mężczyzn. Bo czy bogaty biały mężczyzna jest równy ubogiemu czarnemu z getta? I czy biedne kobiety mogą mieć interesy i potrzeby takie same jak te bogatsze? Nie ma czegoś takiego jak wspólna sprawa wszystkich kobiet… Dlatego postulowane przez Hooks trudne „siostrzeństwo” polega na budowaniu wspólnego ruchu przez osoby, które mają różne doświadczenia i różne interesy.
Ruch feministyczny spowodował głębokie pozytywne zmiany w życiu dziewcząt i chłopców, kobiet i mężczyzn żyjących w politycznym systemie imperialistycznego, zdominowanego przez białych, kapitalistycznego patriarchatu. I nawet jeśli nadal powszechnie ośmiesza się feminizm, faktem pozostaje to, że dzięki kulturowym rewolucjom, do których doszło z inspiracji współczesnego ruchu feministycznego, każdy coś zyskał.
Ruch ten zmienił nasze postrzeganie pracy, naszą pracę oraz naszą miłość. Mimo to ruch feministyczny nie zaowocował trwałą feministyczną rewolucją. Nie wyeliminował patriarchatu, nie wykorzenił seksizmu – opartych na nierówności płci, wyzysku oraz opresji. W związku z tym zdobycze feminizmu są wciąż zagrożone.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora