Karta książki

Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty

Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty

tytuł oryginalny:
A Streetcar Named Desire
przekład:
Jacek Poniedziałek
wydawnictwo:
Znak
ISBN:
978-83-240-2221-2
data premiery:
1970-01-01
data wydania:
2012/09/03
numer wydania:
1
liczba stron:
376
kraj autora:
USA
język oryginalu:
angielski
kategoria:
dramat

Literacki, sceniczny i filmowy fenomen w drapieżnym przekładzie Jacka Poniedziałka
Przy życiu trzymają ich iluzje. Chance Wayne wierzy, że może przechytrzyć czas i marzy o wielkiej karierze aktorskiej. Tom ma dość gwiazd filmowych przeżywających przygody za zwykłych ludzi i układa scenariusz swojego życia z dala od matki i siostry. Były pastor Lawrence Shannon w żadnej z życiowych ról nie znajduje spełnienia. Blanche Dubois, chcąc oczarować innych, nie mówi prawdy, lecz jedynie to, co – jak uważa – powinno nią być. Margaret, by swe kłamstwa przemienić w rzeczywistość, nie cofnie się przed niczym.
Dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera tworzy szokująco aktualne studium zakłamania, rozpadu więzi międzyludzkich i upadku wartości rodzinnych. Bohaterów Tennessee Williamsa nękają niespełnione ambicje i wspomnienia o dawnej świetności. Zmagają się z uzależnieniami, tłumioną seksualnością i lękiem przed wyobcowaniem. Walczą przede wszystkim z własnymi słabościami.
Ekranizacje sztuk Williamsa, z niezapomnianymi kreacjami Marlona Brando, Elizabeth Taylor czy Paula Newmana, zdobyły łącznie 25 nominacji do Oscarów. Współczesnego przekładu pięciu najważniejszych dramatów dokonał Jacek Poniedziałek – aktor, reżyser i autor wielu tłumaczeń, m.in. Aniołów w Ameryce Tony’ego Kushnera i Kruma Hanocha Levina.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora