Karta książki

Uderzenie w czerń. Morderstwo, pieniądze i walka o władzę w Chinach.

Uderzenie w czerń. Morderstwo, pieniądze i walka o władzę w Chinach.

tytuł oryginalny:
A Death in the Lucky Holiday Hotel: Murder, Money, and an Epic Power Struggle in China
przekład:
Dominika Cieśla-Szymańska
wydawnictwo:
Czarne
ISBN:
9788380490178
data premiery:
2013
data wydania:
2015/02/25
numer wydania:
1
liczba stron:
400
kraj autora:
Polska
język oryginalu:
angielski
kategoria:
literatura faktu / reportaż

W 2012 roku w chińskim mieście Chongqing w jednym z pokojów hotelu Szczęśliwe Wakacje znaleziono ciało angielskiego biznesmena Neila Heywooda. Ta zbrodnia, w którą uwikłana została Gu Kailai, żona Bo Xilaia, prominentnego członka partii komunistycznej, okazała się wierzchołkiem góry lodowej, a intryga polityczna, którą w ten sposób odkryto, odbiła się echem w kręgach najwyższej władzy, dosięgając nawet prezydenta Xi Jinpinga.

Oskarżenie Bo Xilaia o przyjmowanie łapówek, następnie pośpieszne skazanie jego żony – to był tylko pierwszy akt thrillera politycznego, który mógł wpłynąć na rozwój gospodarczy Chin i który obnażył walkę frakcyjną w szeregach chińskiej władzy – walkę przypominającą brutalną mafijną wojnę.

Śmierć Brytyjczyka stała się również pretekstem do prześwietlenia cynicznej gry prowadzonej przez chińskie władze wobec zachodnich mediów, na którą – jak się okazało – te ostatnie były zupełnie nieprzygotowane.

Autorzy Uderzenia w czerń przeprowadzili dziesiątki wywiadów z urzędnikami, biznesmenami, a także z analitykami politycznymi i niezależnymi dziennikarzami, którzy podzielili się swą wiedzą na temat sprawy Bo Xilala i funkcjonowania Komunistycznej Partii Chin. Dzięki temu Pin Ho i Wenguang Huang zerwali zasłonę, za którą od wielu lat swoje mroczne rozgrywki skrywali kierujący jedną z największych gospodarek świata.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora