Karta książki

W drodze

W drodze

tytuł oryginalny:
On the Road
przekład:
Anna Kołyszko
wydawnictwo:
W.A.B.
ISBN:
978-83-7747-782-3
data premiery:
1957
data wydania:
2012/08/29
numer wydania:
4
liczba stron:
408
kraj autora:
USA
język oryginalu:
angielski
kategoria:
literatura piękna

Nowe wydanie książki ukazuje się w związku z polską premierą filmu „W drodze” w reżyserii Waltera Sallesa.

Młody pisarz Sal Paradise w towarzystwie przyjaciela i nieobliczalnego włóczęgi, Deana Moriarty’ego, rusza w szaleńczą wyprawę po Ameryce. Podróżując autostopem i jeżdżąc kradzionymi samochodami, szukają przygód, narkotyków, alkoholu i wolnej miłości. Ich wędrówka jest spełnieniem marzenia całej generacji, wyzwaniem rzuconym obłudnej obyczajowości powojennej Ameryki.
W drodze to legendarny manifest bitników, najważniejsze – obok Nagiego lunchu Burroughsa i Skowytu Ginsberga – dzieło w literackim dorobku pokolenia, utwór, w którym pod pseudonimami pojawiają się wszyscy najważniejsi przedstawiciele beat generation. Ta na poły autobiograficzna książka, która uczyniła Kerouaca sławnym, jest porywającą, ekstatyczną przygodą – taką jak opisana w niej podróż.

O adaptacji filmowej W drodze:

Symbolicznym „poszukiwaniem straconego czasu”, przywołaniem XX-wiecznych wolnościowych poszukiwań jest W drodze Waltera Sallesa – patchwork niezwykle intensywnych obrazów Ameryki rozpadających się na osobne epizody, to znów skupiających się, jakby podrywających do lotu. […] Salles naśladuje spontaniczny rytm prozy Kerouaca, kojarzony z oddechem. Fenomenalnie odtwarza materialny wygląd Ameryki roku 1947 czy 1950, tak że nie czuje się stylizacji.

Tadeusz Sobolewski
wyborcza.pl

Piękna i pełna szacunku do oryginału adaptacja przełomowego dzieła Jacka Kerouaca, która
co pewien czas odrywa się od ziemi, by odlecieć.
Todd McCarthy
hollywoodreporter.com

Jack Kerouac (1922–1969) – prozaik i poeta; kronikarz i prorok beat generation. Jego twórczość stała się głosem nieufnej wobec autorytetów młodzieży amerykańskiej i do dziś znajduje rzesze entuzjastów. Po słynnej powieści W drodze (1957) wydał wiele innych książek nawiązujących do niej tematem i formą, m.in. Włóczęgów Dharmy (1958), Podziemnych (1958) i Big Sur (1962). Jest także autorem kilku tomów wierszy.
Ostatnio staraniem W.A.B. ukazał się pierwszy polski przekład jego powieści Maggie Cassidy (1959).

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora