Karta książki

W rajskiej dolinie wśród zielska

W rajskiej dolinie wśród zielska

wydawnictwo:
Czarne
ISBN:
978-83-7536-404-0
data premiery:
2012
data wydania:
2012/07/15
numer wydania:
1
liczba stron:
kraj autora:
Polska
język oryginalu:
polski
kategoria:
literatura faktu / reportaż

“Rajską doliną jest były Związek Radziecki wspominany przez bohaterów reportaży Jacka Hugo-Badera jako kraina mlekiem i miodem płynąca. Mleko było wprawdzie chudziutkie, a miód rzucano do sklepów tylko z okazji świąt państwowych. Nostalgia jednak pozostała i wyłazi wszystkimi szparami betonowych bloków na prowincji i eleganckich domów z cegły w miasteczku kosmonautów pod Moskwą. ‘Rosyjska dusza jest jak spaniel, nawet jak mu jest wesoło, ma mordę rozpaczliwie smutną’ – pisze autor. I maluje obrazki z byłego imperium tak plastycznie, że niemal czuje się dym biełomorów, najtańszych papierochów, przez które kolejni dwaj mężowie Sofii Pietrowny z Workuty zmarli na raka, i smród wódki ‘Stolicznej’ od rosyjskiego generała w Czeczenii”.
Anna Żebrowska
Jacek Hugo-Bader (ur. 1957) – reporter “Gazety Wyborczej”. Uwielbia Rosję i byłe kraje Sojuza, w których w sumie spędził prawie cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, którą opisał w zbiorze reportaży Biała gorączka (Nagroda im. Arkadego Fiedlera “Bursztynowy Motyl” 2010). Jechał ruskim łazikiem. W 2011 roku ukazała się jego ostatnia książka Dzienniki kołymskie, owoc – także samotnej – podróży na Kołymę.
Jest także autorem książki W rajskiej dolinie wśród zielska, nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE, i współautorem filmu dokumentalnego Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy. Dwukrotnie został uhonorowany nagrodą Grand Press (1999, 2003) i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora