Karta książki

Wielki Gatsby

Wielki Gatsby

tytuł oryginalny:
The Great Gatsby
przekład:
Ariadna Demkowska-Bohdziewicz
wydawnictwo:
Rebis
ISBN:
978-83-7818-414-0
data premiery:
1925
data wydania:
2013/05/07
numer wydania:
8
liczba stron:
200
kraj autora:
USA
język oryginalu:
angielski
kategoria:
literatura piękna

F. Scott Fitzgerald (1896-1940), amerykański powieściopisarz, autor opowiadań i scenariuszy filmowych, zyskał sławę już dzięki swej debiutanckiej powieści “Po tej stronie raju” (1920). Później opublikował “Pięknych i przeklętych” (1922), “Wielkiego Gatsby’ego” (1925) oraz “Czuła jest noc” (1934), a także kilka tomów opowiadań.

Fitzgerald wraz z żoną, pisarką Zeldą Sayre, wiele lat spędził w Paryżu; tam zaprzyjaźnił się m.in. z Hemingwayem.

W twórczości Fitzgeralda często znajdują wyraz elementy autobiograficzne – burzliwe małżeństwo z Zeldą, jej choroba psychiczna i jego alkoholizm – najwyraźniej widoczne i najbardziej przejmujące w powieści Czuła jest noc, wznowionej przez Rebis w nowym przekładzie.

“Wielki Gatsby” – najsłynniejsza powieść F. Scotta Fitzgeralda – w chwili ukazania się został uznany za najpełniejszy obraz “straconego pokolenia”, którego dojrzewanie do dorosłości przypadło na lata pierwszej wojny światowej.

Romantyczna miłość, przyjaźń, amerykański sen o szczęściu i sukcesie dostępnym dla każdego to stereotypy, które przynoszą głównemu bohaterowi – Jayowi Gatsby’emu, parweniuszowi przedzierzgniętemu w bogacza – tragiczne rozczarowanie. Miłość zniszczył kult pieniądza, przyjaźń okazała się pustym słowem, a sukces finansowy nie wprowadził go tak naprawdę do “lepszej” sfery.

Jak podzwonne brzmią najsłynniejsze chyba słowa tej powieści: “Tak oto dążymy naprzód, kierując łodzie pod prąd, który nieustannie znosi nas w przeszłość”.

W maju 2013 roku trafi do kin nowa adaptacja tej bestsellerowej powieść w reżyserii Baza Luhrmanna (m.in. “Moulin Rouge”) z Leonardo DiCaprio w roli tytułowej.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora