Karta książki

Wieloryby i ćmy. Dzienniki

Wieloryby i ćmy. Dzienniki

wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
ISBN:
978-83-08-06040-7
data premiery:
2015
data wydania:
2015/10/22
numer wydania:
1
liczba stron:
288
kraj autora:
Polska
język oryginalu:
polski
kategoria:
biografie biografie / listy / dzienniki literatura faktu / reportaż literatura obyczajowa literatura piękna literatura współczesna

Autoportret wielokrotny i literacka opowieść o współczesności

 

Daleko za kołem podbiegunowym, na Spitsbergenie, jest osada. Stare drogi pozarastała tajga, okna szklarni rozbito. Po dawnym życiu pozostało niewiele — niszczejące hangary, trochę śmieci, zeschnięte krzaki pomidorów. I cmentarz. Z brzydkimi, odlanymi z betonu nagrobkami. Pod jednym z nich leży ciało rocznej dziewczynki. Jego syn też ma rok. Został w kraju, a tak niedawno zasypiał mu na kolanach.

 

Znacznie bliżej, na Śląsku, nie ma już śladu po starym młynie. Rozebrano go, bo groził zawaleniem. Zniknął też dom, w którym na świat przyszedł jego pradziadek, a kopalnię, w której dziadek został śmiertelnie ranny, zastąpiła szkoła wyższa. Wszędzie wokół historia porozrzucała kości. Niektóre należą do tych, którzy spoglądają ze starych zdjęć w rodzinnym albumie.

 

Dalekie podróże i bliskie spotkania. Obserwacje, komentarze, refleksje. W swoich dziennikach Twardoch przeplata ogólnoludzkie z pokoleniowym; historyczne ze współczesnym, a oswojone z obcym.  Wieloryby i ćmy — autoportret wielokrotny i literacka opowieść o współczesności.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora