Wzór na smak
- wydawnictwo:
- Full Meal
- ISBN:
- 978-83-939782-9-8
- data premiery:
- 2017
- data wydania:
- 2017/04/12
- numer wydania:
- 1
- liczba stron:
- 232
- kraj autora:
- Polska
- język oryginalu:
- polski
- kategoria:
- kuchnia
Uznana za jedną z najpiękniejszych książek kulinarnych wydanych w Polsce.
Grzegorz Łapanowski w jasny i przystępny sposób pokazuje, jak łaczyć ze sobą smaki i produkty, by osiągnąć sukces w kuchni. Opowiada o tym dlaczego słodki lubi kwaśny, a kwaśny gra ze słonym. O tym, co to jest umami, jaka jest rola konsystencji i kolorów.
Grzegorza Łapanowskiego znacie m.in. z warszawskiego Food Lab Studio, z fundacji Szkoła na Widelcu, z telewizji. Wiecie, że gotuje, szkoli kucharzy, pracuje z dzieciakami. Ale pewnie nie wiecie, że Grzegorz od lat notuje w swoim kajecie najlepsze kombinacje składników. O smakach i nowych daniach myśli bez wytchnienia. To kucharz z pasją, wciąż głodny nowych odkryć. Z jego poszukiwań, badań i eksperymentów narodził się pomysł na książkę „Wzór na smak”.
O tym, jak z każdego elementu dania przy pomocy kulinarnych
trików można wydobyć to, co najlepsze, jego głębię, charakter. Jak najlepiej potraktować np. pomidora, jak go pokroić, zetrzeć, zmielić, posiekać, upiec, ugotować, udusić. Grzegorz zdradza z czego zrobić doskonałą panierkę i jak przygotować idealnego soczystego kurczaka. Opisuje, jak wydobyć kwintesencję smaku bazylii, tymianku, rozmarynu, szałwii, anyżu, kopru włoskiego, czosnku, cebuli, cytryny, łącząc je z wieprzowiną, wołowiną, jagnięciną czy rybami.
Łapanowski rozszyfrowuje i tłumaczy najbardziej uniwersalne połączenia smaków, ale też podrzuca pomysły na nowe, nieoczywiste zestawienia. Znajdziecie tu kulinarne opowieści, przepisy i przykłady najlepszych połączeń składników. To książka o spotkaniu smaków. Idealna ściąga dla początkujących, a jednocześnie świetna inspiracja dla zaprawionych w bojach pasjonatów gotowania.
Dodatkowym atutem książki jest piękna szata graficzna i zdjęcia. Te wykonał jeden z najlepszych w Polsce fotografów kulinarnych Krzysztof Koznanowski. Stylizowała Renata Sierocińska. Projekt graficzny i grafiki nawiązującej do estetyki lat 60. wykonała Joanna Skiba.