Karta książki

Zakochany jeniec

Zakochany jeniec

tytuł oryginalny:
Un captif amoureux
przekład:
Jacek Giszczak
wydawnictwo:
W.A.B.
ISBN:
978-83-7747-727-4
data premiery:
1986
data wydania:
2012/10/17
numer wydania:
1
liczba stron:
480
kraj autora:
Francja
język oryginalu:
francuski
kategoria:
esej historia literatura piękna

Ostatnia książka Jeana Geneta. Sam zawsze wykluczony, na marginesie społeczeństwa, Genet opiewa wyklętych współczesnego świata. Opisuje czas, który spędził w Palestynie na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia w obozie dla uchodźców nad brzegiem Jordanu. Refleksje poświęcone Bliskiemu Wschodowi przeplata wspomnieniami z innych wypraw, między innymi z wizyty w Stanach Zjednoczonych, dokąd pojechał na zaproszenie zbuntowanych Murzynów, Czarnych Panter. Geneta fascynuje palestyński los: determinacja bojowników, fedaini poświęcający się dla dobra innych, i ich kobiety z pogodnym uśmiechem oczekujące na niepewny powrót mężczyzn. Autor zakochuje się w ludziach, krajobrazie, klimacie. Staje się więźniem miłości. Porusza ważne kwestie polityczne, ale pisze w sposób bardzo osobisty, wyrafinowany i poetycki. I po raz kolejny okazuje się niezrównanym stylistą.

Czytać Geneta to akceptować całkowicie nieoswojoną specyfikę jego wrażliwości, w której wciąż przenikają się rewolucja, pasja, śmierć i odrodzenie. Zakochany jeniec to z pewnością jedna z najmocniejszych i najlepszych książek dekady.

„The Observer”

Zakochany jeniec, pisany piórem maczanym w bólu, powstawał przez wiele lat. Jego język, choć przesiąknięty rozważaniami filozoficznymi, jest delikatny, jakby proustowski.

„The Washington Post Book World”

Gęsta i wymagająca książka, pełna wspomnień i marzeń Geneta, dygresji, plotek, anegdot, faktów i zmyślonych historii, których dość luźne połączenie daje efekt raczej impresjonistyczny niż informacyjny. Najlepiej widać to w sposobie pokazywania świata opartym na metaforycznym obrazowaniu.

„Library Journal”

To częściowo traktat filozoficzny, a częściowo dziennik. Nieposkromiona kaskada obrazów i skojarzeń układa się przede wszystkim w opis umysłowości Geneta, a nie w polityczną deklarację.

„Publishers Weekly”

Arcydzieło. Napisane wiarygodnie i z pasją, której źródłem może być tylko długotrwała wściekłość.

„Los Angeles Reader”

Jean Genet (1910–1986) – francuski pisarz, poeta i dramaturg. Porzucony przez matkę wychowywał się w sierocińcach, kilka lat spędził w domu poprawczym. Zaciągnął się do armii, następnie zdezerterował, by wyruszyć w podróż po Europie. Po powrocie do kraju został skazany na dożywotnie więzienie. Wtedy zaczął pisać. Jego twórczość zachwyciła m.in. Jeana Cocteau, Jeana Paula Sartre’a i Simone de Beauvoir – dzięki ich interwencji został ułaskawiony. W 1966 roku próbował popełnić samobójstwo. Kilka lat później wyruszył na Bliski Wschód, a potem do Stanów Zjednoczonych. Autor powieści: Matka Boska Kwietna, Cud róży, Ceremonie żałobne i Querelle z Brestu, skandalizującego Dziennika złodzieja, sztuk teatralnych, zbiorów poezji i esejów. Zakochany jeniec, ukończony przez Geneta na krótko przed śmiercią, ukazał się w 1986 roku.

Seria przygotowana we współpracy z „The New York Review of Books”

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora