Życie przestępcze w przedwojennej Polsce
- wydawnictwo:
- PWN
- ISBN:
- 978-83-01-17232-9
- data premiery:
- 2012/10/17
- data wydania:
- 2012/10/17
- numer wydania:
- 1
- liczba stron:
- 496
- kraj autora:
- Polska
- język oryginalu:
- polski
- kategoria:
- kryminał / sensacja / thriller
Gdy w 1918 r. Polska odzyskała niepodległość, cały naród ogarnął entuzjazm. Te dwadzieścia lat do dzisiaj zachwyca rozmachem, przyciąga naszą uwagę, intryguje…
Błyskawiczny rozwój kraju sprawił, że nie wszyscy dostrzegali niedostatki rzeczywistości, a przecież życie przestępcze to druga strona codzienności dwudziestolecia międzywojennego. Jej królami byli kasiarze, złodzieje mordercy, oszuści, prostytutki i włamywacze. Handel ludźmi, tragedie ekonomiczne, afery seksualne czy wyrafinowane oszustwa podatkowe nie są dziełem współczesnej cywilizacji, bo pomysłowość przestępców dorównywała kreatywności w innych dziedzinach.
W ciemnych zakamarkach ulic przedwojennej Polski czaiły się straszliwe kreatury, na drogach grasowały gangi brutalnych porywaczy i rabusiów, a ich śladem podążała niestrudzona policja. Gazety donosiły o drastycznych morderstwach, niektóre, jak słynna sprawa Gorgonowej, do dziś pozostały niewyjaśnione.
Autorka z pasją detektywa odkrywa mroczne historie z przedwojennej Polski. Często dramatyczne, ale czasem również zabawne. To porywająca opowieść o obyczajowości półświatka, którą czyta się jak najlepszy kryminał.