Pisarz x.pl

19 grudnia 2013

Najlepsze reportaże 2013 roku

To był dobry rok dla reportażu. Powtarzam to co roku, ale polska szkoła nadal trzyma się mocno. Nie zabrakło świetnych debiutów – na ich tle szczególnie wyróżnia się książka Andrzeja Muszyńskiego. Monopol na rynku wydawniczym wciąż utrzymuje Wydawnictwo Czarne – wystarczy przejrzeć listę laureatów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportażu literackiego (albo zerknąć na nominacje do niej). Zanim doczekamy się antologii polskiego reportażu XX wieku pod redakcją Mariusza Szczygła – zasłużony tytuł Dziennikarza Roku – rzućmy okiem na to, co działo się w mijającym roku. Ranking subiektywny, wybór emocjonalny, kolejność przypadkowa.

20 czerwca 2013

Współczesny „Władca much”?

Książka Macieja Wasielewskiego potwierdza literacką siłę polskiego reportażu, przeżywającego swój kolejny renesans za sprawą wydawnictwa Czarne. „Jutro przypłynie królowa” często porównywana jest z wydaną w 1954 roku powieścią „Władca much” Williama Goldinga. Ciekawsze wydaje się jednak pokazanie, czym różnią się od siebie te dwie pozycje i jak przez nieco ponad 50 lat zmieniło się postrzeganie odizolowanych społeczności.

13 czerwca 2013

Maciej Wasielewski – wywiad

  „Jedna dziennikarka usłyszała, że powinna być powieszona, jeśli o nich źle napisze. Inną straszyli na forum internetowym, pisząc że powinna być zastrzelona. Uczulałbym jednak, żeby nie robić z tego taniej sensacji. Rozumiem wrogie nastawienie Pitcairneńczyków do ludzi z zewnątrz, ponieważ oni zaznali wiele krzywd. To wszystko wymyka się prostej ocenie....