Pisarz x.pl

20 czerwca 2014

Dom w makroskali

Kto jeszcze pamięta o wojnie w Syrii? Toczy się gdzieś na obrzeżach naszej świadomości, ale od kiedy media przestały relacjonować ją na bieżąco, coraz bardziej wypierają ją inne "wiadomości dnia". Tochman tymczasem kolejny raz wsadza kij w mrowisko, pokazując nam, jak bardzo powinniśmy być wdzięczni za nasze M3, cieknące krany i upierdliwych sąsiadów.

19 grudnia 2013

Najlepsze reportaże 2013 roku

To był dobry rok dla reportażu. Powtarzam to co roku, ale polska szkoła nadal trzyma się mocno. Nie zabrakło świetnych debiutów – na ich tle szczególnie wyróżnia się książka Andrzeja Muszyńskiego. Monopol na rynku wydawniczym wciąż utrzymuje Wydawnictwo Czarne – wystarczy przejrzeć listę laureatów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportażu literackiego (albo zerknąć na nominacje do niej). Zanim doczekamy się antologii polskiego reportażu XX wieku pod redakcją Mariusza Szczygła – zasłużony tytuł Dziennikarza Roku – rzućmy okiem na to, co działo się w mijającym roku. Ranking subiektywny, wybór emocjonalny, kolejność przypadkowa.

5 października 2013

Wojciech Tochman – wywiad, część II

  Druga część rozmowy z Wojciechem Tochmanem, będąca kontynuacją wywiadu emitowanego w programie „Xięgarnia” w TVN24.   Koproducentami programu są Narodowy Instytut Audiowizualny oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.

5 października 2013

Wojciech Tochman – wywiad, część I

  Pierwsza część rozmowy z Wojciechem Tochmanem, będąca kontynuacją wywiadu emitowanego w programie „Xięgarnia” w TVN24.   Obejrzyj drugą część rozmowy z Wojciechem Tochmanem.   Koproducentami programu są Narodowy Instytut Audiowizualny oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.