Artykuł
Niewidoczni lecz wszechobecni. Pierwsza historia Polaków w Niemczech
Tak wyczerpującego opracowania dziejów Polaków w Niemczech jeszcze nie było. Pozwala ono zrozumieć niemożność jednoznacznego zdefiniowania oraz dokładnego policzenia Polonii w Niemczech.
„My niewidoczni. Historia Polaków w Niemczech” niemieckiego historyka Petera O. Loewa powinna stać się lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć kompleksowość zagadnień związanych z Polonią i Polakami w Niemczech. Książka opowiada o wzajemnym przenikaniu się na różnych poziomach dwóch kultur, polskiej i niemieckiej, od średniowiecza po dzień dzisiejszy, o sąsiedztwie wystawianym na straszliwe próby, o symbiozie Polaków i Niemców, o bliskości dwóch narodów, które więcej łączy niż dzieli. Książka pozwala też zrozumieć, dlaczego polska grupa etniczna w Niemczech nie jest już mniejszością narodową.
Książka niemieckiego historyka ukazała się jak na zawołanie. W Niemczech rozgorzała dyskusja o stworzeniu nowego przedstawicielstwa Polonii i Polaków w Niemczech. A ZPwN spod znaku Rodła nie ustaje w staraniach o uzyskanie statusu mniejszości dla polskiej grupy etnicznej.