7 lipca 2014

„Zaczytane wakacje” w Bieszczadach!

Bohaterami drugiego wydania „Zaczytanych wakacji” byli autorzy literatury faktu: Maciej Wasielewski, Marek Miller i Kalina Błażejowska.

 

 

Zawód: reporter

 

Marek Miller, założyciel Laboratorium Reportażu, opowiadał o początku swojej przygody z reportażem i wpływie mistrzów: Hanny Krall, Krzysztofa Kąkolowskiego i Ryszarda Kapuścińskiego. „To, co cechuje reportera, to luksus zatrzymania się, przyjrzenia się zjawisku, głębszego poznania człowieka, z którym rozmawia. Dobrze, jeśli reporter korzysta z tego przywileju” – stwierdził Maciej Wasielewski. Kalina Błażejowska opowiadała zaś o trudnościach towarzyszących pisaniu biografii Haliny Poświatowskiej i zmianie jej pielęgnowanego (także przez samą poetkę) wizerunku romantycznej, ulotnej heroiny. Reportażystę od publicysty zdaniem Macieja Wasielewskiego odróżnia niewiedza, nastawienie na odbiór bodźców, brak tezy.

 

Polska szkoła reportażu

 

„Nigdy nie robiłem z pisania Boga. Praca to była moja pasja, ale nie warto poświęcać życia osobistego karierze” – powiedział Miller. Maciej Wasielewski opowiadał również o swym reporterskim początku i tym, co zawdzięcza Mariuszowi Szczygłowi, a także fałszowaniu rzeczywistości.

 

Anna Dereszowska opowiadała o swej fascynacji twórczością Jacka Hugo-Badera, a także mówiła o tym, jak ważne jest czytanie dla dziecięcej wyobraźni. Krzysztof Potaczała w gościnnym felietonie przybliżał literacką i artystyczną stronę Bieszczad. Michał Komar mówił zaś czym jest literatura faktu. Aleksy Krysztofiak polecał zaś książkę „Cud chłopak” R.J. Palacio.

 

Wydaniu towarzyszyła także premiera trzeciego spotu w kampanii „Zaczytane wakacje” z Janem Nowickim w głównej roli.

 

„Zaczytane wakacje” to kampania telewizyjna promująca czytanie w czasie wakacji. Znane postaci ze świata filmu, muzyki i sportu oraz sami pisarze zachęcają do zabrania książki na wakacyjny wyjazd. Co tydzień w sobotę z innego polskiego kurortu nadawany będzie 45 minutowy program ‚live’ w TVN 24.

 

Kampanię „Zaczytane wakacje” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Książki, o których pisał autor

Czytelnicy, tego artykułu oglądali także