Karta książki

Bluźnierstwo

Bluźnierstwo

tytuł oryginalny:
Blasphemy
przekład:
Piotr Bachtin
wydawnictwo:
PWN
ISBN:
978-83-01-17112-4
data premiery:
2011
data wydania:
2012/08/22
numer wydania:
1
liczba stron:
184
kraj autora:
Pakistan
język oryginalu:
angielski
kategoria:
literatura faktu / reportaż

Upalny dzień. Czterdziestoletnia mieszkanka pakistańskiej wioski od wielu godzin zbiera na cudzym polu owoce. Praca jest wyczerpująca, lecz Asia i jej mąż muszą utrzymać pięcioro dzieci. Żeby się ochłodzić, pije wodę z pobliskiej studni. Ta należy do muzułmańskiej społeczności, a Asia jest chrześcijanką, dlatego w opinii innych kobiet woda staje się \\\”nieczysta\\\”. Wybucha kłótnia, pada słowo: \\\”Bluźnierstwo!\\\”. Los kobiety jest przesądzony – w Pakistanie taki zarzut to pewna śmierć.
14 czerwca 2009 roku Asia Bibi zostaje wtrącona do więzienia, gdzie do dzisiaj czeka na wykonanie wyroku śmierci przez powieszenie.
W jej obronie odważyli się stanąć

gubernator Pendżabu (muzułmanin) oraz minister ds. mniejszości (chrześcijanin) – obydwaj zostali zamordowani przez fanatyków religijnych.
Poruszająca historia Asii Bibi, opowiedziana przez nią samą zza murów więzienia, uświadamia nam, jak wiele zła popełnia się w imię religii i jak ważna jest wolność przekonań, a także prawa człowieka. Dlatego jej osoba stała się ikoną walki z przemocą o podłożu religijnym, a o jej uwolnienie walczą ludzie na całym świecie.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora