Karta książki

Dziennik Mistrza i Małgorzaty

Dziennik Mistrza i Małgorzaty

tytuł oryginalny:
Дневник Мастера и Маргариты
przekład:
Margarita Bartosik
wydawnictwo:
Muza
ISBN:
978-83-7758-265-7
data premiery:
2001/01/01
data wydania:
2013/01/09
numer wydania:
1
liczba stron:
688
kraj autora:
Rosja
język oryginalu:
rosyjski
kategoria:
biografie / listy / dzienniki

Czytaj fragment 1 - "Dziennik Mistrza i Małgorzaty"

Dzienniki i listy małżonków to dokumentacja życia klasyka literatury XX wieku.To świadectwo tragicznego losu artysty w państwie owładniętym totalitaryzmem i jednocześnie historia życia zwyczajnych ludzi w okresie, kiedy prowadzenie dzienników było wyrazem odwagi.

Książka jest podzielona na dwie części.Pierwsza z nich to prowadzony od 1921 roku dziennik Bułhakowa, w którym opisuje swoją aklimatyzację w wielkomiejskiej i drogiej Moskwie. Nie jest to jednak tylko zapis dokumentalny jego życia. Pisarz jest świadomy, że jego notatki mogą być czytane przez pokolenia, dba więc o szczegóły. Rejestruje pozornie niemające znaczenia detale – ceny produktów, zmiany tras tramwajów czy kursy walut.

Drugą część tej książki stanowią zapiski żony, Jeleny Bułhakowej, która od 1933 roku aż do śmierci pisarza na jego prośbę i często pod dyktando skrupulatnie prowadziła wspólny dziennik małżonków. Zapiski Jeleny to gromadzone z miłością i szacunkiem słowa, myśli i wspomnienia czynów człowieka, któremu poświęciła życie.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora