Pisarz x.pl

21 stycznia 2017

Xięgarnia odcinek 190. Jodi Ann Bickley

W 190 odcinku Xięgarni rozmowa o "Milionie cudownych listów" z ich autorką - Jodi Ann Bickley, "Pochwała głupoty" w felietonie Michała Komara i ulubione książki Grażyny Torbickiej. Xiążka tygodnia "Listy są cudowne bo pomagają i dają żyć, a nie tylko są ciekawe i świetnie napisane" - mówi Agata Passent o książce tygodnia, czyli...

9 lipca 2013

Psy, koty i literatura

„Na tej przypadkowej planecie jesteśmy samotni. Między wszystkimi otaczającymi nas formami życia żadna, poza psem, nie zawarła z nami przymierza” – zauważył belgijski dramaturg Maurice Maeterlinck. „Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los” – skontrował go arcymistrz paradoksu Oscar Wilde.

28 stycznia 2013

Rękopisy nie płoną

W liście z 31 stycznia 1933 roku Michaił Bułhakow napisał, czego jego zdaniem „człowiek potrzebuje do szczęścia”: zdrowia, własnego mieszkania, samochodu i pieniędzy. „Reszta się ułoży” – dodawał. Zapewne przez roztargnienie zapomniał wszakże wspomnieć o najważniejszym elemencie tej wyliczanki - dobrej żonie. Nie ma wszak lepszego lekarstwa na choroby zawodowe pisarza – niepewność, kłopoty finansowe, frustrację i chandry – niż sukces i odpowiednia partnerka.