21 stycznia 2017
program tv

Xięgarnia odcinek 190. Jodi Ann Bickley

W 190 odcinku Xięgarni rozmowa o “Milionie cudownych listów” z ich autorką – Jodi Ann Bickley, “Pochwała głupoty” w felietonie Michała Komara i ulubione książki Grażyny Torbickiej.

Xiążka tygodnia

“Listy są cudowne bo pomagają i dają żyć, a nie tylko są ciekawe i świetnie napisane” – mówi Agata Passent o książce tygodnia, czyli “Milionie cudownych listów” autorstwa Jodi Ann Bickley. Sześć lat temu pisarka została ukąszona przez kleszcza, co spowodowało u niej zapalenie mózgu, udar oraz częściowy paraliż ciała. Gdy była krok od samobójstwa, straciła obiecujący związek, przypomniała sobie, że umie pisać listy. Postanowiła założyć stronę internetową, na której mogli zgłaszać się do niej ludzie z przeróżnymi problemami, od najdrobniejszych po najcięższe. Jodi odpisywała im, dodając im otuchy i wyrazy wsparcia i tak powstał, jak mówi Filip Łobodziński, “bestseller bardzo prosty, ale niezwykle wiarygodny”.

Komar w Xięgarni

“Beze mnie świat istnieć nie może ani chwili. Czegóz dokonują śmiertelnicy, co nie byłoby pełne głupoty, nie uczynione przez głupców i pośród głupców. Żadna społeczność nie może być bez głupoty ani trwała, ani miła” – tak pisał Erazm z Rotterdamu, którego 550 rocznica urodzin minęła niedawno. W naszym kraju minęła niepostrzeżenie, cicho. Dziwi to niezmiernie Michała Komara, który przywołuje w swoim felietonie, popularne niegdyś w naszym kraju, pisma filozofa, cytując “Pochwałę głupoty”.

Co czyta… Grażyna Torbicka

W rozmowie z Agatą Passent Grażyna Torbicka opowiada o związkach kina i literatury. Dziennikarka przedstawia książki, których szuka, do których wraca i które czyta obecnie.

Producentem programu jest TVN24. Producentem wykonawczym jest Kompania Mediowa.