Karta książki

FUTU.RE

FUTU.RE

tytuł oryginalny:
Будущее
przekład:
Paweł Podmiotko
wydawnictwo:
Insignis
ISBN:
978-83-63944-48-3
data premiery:
2014
data wydania:
2015/03/04
numer wydania:
1
liczba stron:
640
kraj autora:
Rosja
język oryginalu:
rosyjski
kategoria:
fantastyka

FUTU.RE to opowieść o świecie, w którym nie istnieje śmierć – badania naukowe, prowadzone jeszcze przez nasze pokolenie, zapewniły kolejnym nieśmiertelność, zatrzymały starzenie się i sprawiły, że ludzkość weszła w posiadanie Graala, poszukiwanego przez nią od zarania dziejów. Ziemię zaludniają teraz wiecznie młode, zdrowe i piękne istoty. Jednak każda utopia ma swoje cienie. Świat pęka w szwach od przeludnienia. Środki potrzebne do życia muszą być ściśle racjonowane – dotyczy to również mieszkań: Europa, Ameryka i olbrzymie połacie innych kontynentów zostały zabudowane wzwyż: ogromnymi wieżowcami, które najniższymi partiami swoich trzewi przykryły znany nam świat, a najwyższymi sięgają ponad chmury. To w nich, w koszmarnie ciasnych kubikach, gnieździ się ludzkość, zmagająca się z niedoborem środków i legislaturą, która ma utrzymać przeludnienie w ryzach.

FUTU.RE Glukhovsky’ego to jego dotychczasowe opus magnum. To niezwykle dojrzała powieść, która oprócz charakterystycznych elementów gatunku science fiction (trzymająca w napięciu, pełna nieoczekiwanych zwrotów fabuła, dziejąca się w niezwykle klimatycznej przyszłości), zawiera coś jeszcze. Glukhovsky podejmuje w niej bowiem bardzo głęboki dyskurs o relacji Boga i człowieka w świecie, w którym każdy jest lub może być nieśmiertelny, oraz dokonuje bardzo celnej krytyki społeczeństw Europy i Ameryki, z których każde na swój sposób radzi sobie z cywilizacyjnymi konsekwencjami nieśmiertelności.

Ale FUTU.RE to przede wszystkim naładowana emocjami opowieść o miłości, stawaniu się, odkrywaniu własnego powołania i niezmienności ludzkiej natury, ze wszelkimi negatywnymi i pozytywnymi konsekwencjami. FUTU.RE to niesamowicie intensywny opis nowego wspaniałego świata, który – choć dla jego mieszkańców wcale nie jest aż tak wspaniały, jak by się mogło wydawać – sprawi, że czytelnik już od pierwszych stron poczuje jego klimat, z jednej strony zachwyci, z drugiej przerazi się nim i oczami Jana Nachtigalla 2T, Nieśmiertelnego, głównego bohatera powieści, pozna szczegółowo jego blaski i cienie.

Xiegarnia.pl objęła patronat nad książką.

Zapraszamy do wysłuchania pierwszego rozdziału  powieści – „Horyzonty” – zinterpretowanego przez Krzysztofa Banaszyka.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora