Karta książki

Głosy Pamano

Głosy Pamano

tytuł oryginalny:
Les veus del Pamano
przekład:
Anna Sawicka
wydawnictwo:
Marginesy
ISBN:
9788363656256
data premiery:
2009
data wydania:
2014/08/13
numer wydania:
1
liczba stron:
500
kraj autora:
Hiszpania
język oryginalu:
hiszpański
kategoria:
literatura piękna

Tina, zafascynowana fotografią spokojna nauczycielka, która pracuje w Sort, robi zdjęcie starej szkoły w Torenie tuż przed jej wyburzeniem. Jedno proste kliknięcie i gotowe. Strona po stronie czytelnik odkrywa konsekwencje tego pozornie trywialnego gestu, a przed jego wzrokiem rozciąga się szeroka panorama wspomnień i przekłamań o wydarzeniach, których bohaterami są falangiści i partyzanci, dranie i ludzie przyzwoici, a także ci zwyczajni, żyjący w trudnych, okrutnych czasach. W Pirenejach, w Pallars, regionie potraktowanym przez wojsko generała Franco z niespotykanym bestialstwem, ściera się moralna podłość frankizmu z bohaterstwem i tchórzostwem indywidualnym i grupowym tuż po zakończeniu hiszpańskiej wojny domowej.

Na początku XXI wieku fakty jeszcze ciągle dopominają się o wirtuoza, który po tylu latach zdecyduje się poruszyć strunę Historii. Na szczęście jest Jaume Cabré.

Fragment powieści przetłumaczony na różne języki (w tym m.in.: Niemiecki, Hiszpański, Włoski, Duński, Węgierski, Włoski, Grecki, Serbski, Norweski) znajdziecie na stronie autora (//www.jaumecabre.cat/en/fitxa/novella/les-veus-del-pamano).

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora