Karta książki

Historia krain i miejsc legendarnych

Historia krain i miejsc legendarnych

tytuł oryginalny:
Storia delle terre e dei luoghi leggendari
przekład:
Tomasz Kwiecień
wydawnictwo:
Rebis
ISBN:
978-83-7510-987-0
data premiery:
2013
data wydania:
2013/11/05
numer wydania:
1
liczba stron:
480
kraj autora:
Włochy
język oryginalu:
włoski
kategoria:
albumy historia sztuka

Po „Historii piękna”, „Historii brzydoty” i „Szaleństwie katalogowania” Umberto Eco zabiera nas w podróż do tych odległych miejsc, które dały życie fascynującym legendom i zainspirowały wspaniałe dzieła sztuki.

Od poezji Homera po współczesne science fiction, od Pisma świętego po komiksy, przez kamienie milowe naszej edukacji (Marco Polo, Starca z Gór, Campanellę, Morusa i Bacona, Guliwera, Alicję z Krainy Czarów i Tolkiena), światowa literatura wciąż wymyśla legendarne krainy, projektując na nie ludzkie pragnienia, marzenia, utopie i koszmary zbyt wielkie, by pomieścił je nasz ograniczony, rzeczywisty świat. Jedne z tych miejsc dały życie fascynującym legendom i zainspirowały wspaniałe dzieła sztuki. Inne zawładnęły bez reszty umysłami łowców tajemnic. Jeszcze inne zaś stały się inspiracją dalekich wypraw badawczych: podróżnicy, owładnięci pragnieniem odnalezienia iluzji, odkrywali nowe, najzupełniej realne ziemie.

Po „Historii piękna”, „Historii brzydoty” i „Szaleństwie katalogowania” autor zabiera nas w podróż do tych odległych i nieznanych ziem, pomaga poznać ich mieszkańców, namiętności, bohaterów, a nade wszystko tłumaczy, dlaczego są one dla nas tak istotne. Podróż pouczająca i przyjemna zarazem, jaką potrafi zaproponować tylko Umberto Eco.

Umberto Eco, jeden z najsłynniejszych naukowców i pisarzy współczesnych, urodził się w Alessandrii w Piemoncie w 1932 roku. Wykładał na uniwersytetach w Turynie i Mediolanie, obecnie jest profesorem Uniwersytetu w Bolonii. Do najważniejszych jego prac eseistycznych należą: „Dzieło otwarte. Forma i nieokreśloność w poetykach współczesnych”, „Nieobecna struktura”, „Lector in fabula: współdziałanie w interpretacji tekstów narracyjnych”, „Semiologia życia codziennego”, „Interpretacja i nadinterpretacja”, „Pięć pism moralnych”, „W poszukiwaniu języka uniwersalnego”. Zainteresowanie estetyką zaowocowało m.in. „Sztuką i pięknem w średniowieczu”, a teorią literatury – „Sześcioma przechadzkami po lesie fikcji”. Jako autor błyskotliwych tekstów publicystycznych dał się Eco poznać w zbiorach: „Diariusz najmniejszy” oraz „Zapiski na pudełku od zapałek” (trzy tomy). Prawdziwą sławę przyniosły mu powieści: „Imię róży” (jeden z największych bestsellerów w historii literatury), „Wahadło Foucaulta”, „Wyspa dnia poprzedniego”, „Baudolino” i „Tajemniczy płomień królowej Loany” oraz „Cmentarz w Pradze”. W latach 2004 i 2007 opublikował pod swoją redakcją „Historię piękna” i „Historię brzydoty”, które w Polsce, wydane nakładem Domu Wydawniczego REBIS, stały się wielkimi hitami. Uzupełnieniem tych dwóch tomów było wydane przez REBIS w roku 2009 „Szaleństwo katalogowania”. „Historia krain i miejsc legendarnych” jest kontynuacją tej serii ilustrowanych przewodników po świecie ludzkiej wyobraźni.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora