Karta książki

Hrapeszko

Hrapeszko

tytuł oryginalny:
Храпешко
przekład:
Aneta Sapeta
wydawnictwo:
Toczka
ISBN:
978-83-935986-2-5
data premiery:
2007
data wydania:
2015/03/16
numer wydania:
1
liczba stron:
176
kraj autora:
Macedonia
język oryginalu:
Macedoński
kategoria:
literatura piękna

Czytaj fragment 1 - "Hrapeszko"

Hrapeszko, mistrz cięcia winorośli z doliny rzeki Wardar, opuszcza rodzime Bałkany i kuszony perspektywą lepszego zarobku, rusza w świat. Nieoczekiwanie, daleko od domu, odkrywa w sobie talent do nowej profesji, zostaje dmuchaczem szkła i z pasją tworzy niezwykłe szklane przedmioty.

Za sprawą swego talentu i zręczności szybko zyskuje aplauz i sławę, poznaje czym jest sztuka i sam zostaje uznanym artystą. Ścieżki życia prowadzą go z Bałkanów do zachodniej i środkowej Europy, z powrotem na Bałkany, nawet na Bliski Wschód gdzie zostaje zaproszony na wieść o jego fantastycznych umiejętnościach.
Zagubiony w otaczającej go rzeczywistości, żyjący w ciągłym rozdarciu, pomiędzy sztuką a zwykłym rzemiosłem, między dwoma mitami, mitem Wschodu i Zachodu, dwoma światami, realnym i wyobrażonym, w końcu między dwoma kobietami. Nie odnajduje się w żadnym miejscu, pozostając tułaczem dręczonym nieustannym pragnieniem znalezienia się wciąż gdzie indziej.
Niezwykła, wieloznaczna powieść o miłości, pasji i wiecznym dualizmie, o sztuce tworzenia i przetrwania, o mozolnej wędrówce zwanej życiem. O Hrapeszku, człowieku i artyście.

Xiegarnia.pl jest patronem książki.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora