Karta książki

Mózg Kennedy'ego

Mózg Kennedy’ego

tytuł oryginalny:
Kennedys hjärna
wydawnictwo:
W.A.B.
ISBN:
978-83-7747-815-8
data premiery:
2005
data wydania:
2013/03/20
numer wydania:
1
liczba stron:
416
kraj autora:
Szwecja
język oryginalu:
szwedzki
kategoria:
kryminał / sensacja / thriller

Louise Cantor, archeolożka, przylatuje do Sztokholmu z wykopalisk w Grecji, aby wygłosić wykład na sesji naukowej. Przy okazji odwiedza swojego dorosłego syna, Henryka. Nie jest im jednak dane uściskać się i porozmawiać. Louise znajduje zwłoki chłopaka w jego mieszkaniu. Okoliczności świadczą o samobójstwie, ale matka nie wierzy w wyniki policyjnego śledztwa. Louise odszukuje swojego byłego męża, przebywającego od lat poza Szwecją, i razem zaczynają swoje dochodzenie.

Kim był ich syn, Henryk Cantor? Dlaczego wybrał się do Afryki i co tam odkrył? W jego notatkach Louise znalazła takie słowa:

Żyjemy w świecie, w którym umiejętność zatajania faktów jest ważniejsza niż umiejętność ich ujawniania. Ten, kto odważy się wejść z latarnią w ręce w najciemniejszy kąt, nawet sobie nie wyobraża, co może tam znaleźć. Muszę dalej rozświetlać ciemność. Niebawem odłożę na bok materiały dotyczące prezydenta Kennedy’ego i jego przeklętego mózgu. Są dla mnie tylko podręcznikiem, przewodnikiem po świecie kłamstw. I tym samym zaprowadzą mnie do prawdy.

Henning Mankell gra niedopowiedzeniami, mnoży przypuszczenia i gubi tropy. Jego powieść pokazuje, że wszystko i wszyscy są trybikami w maszynie rządzącej naszym światem. Louise staje się ciężko doświadczonym świadkiem współczesności.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora