Praski elementarz
- wydawnictwo:
- Czarne
- ISBN:
- 978-83-7536-277-0
- data premiery:
- 01-01-01
- data wydania:
- 2012/09/05
- numer wydania:
- 2
- liczba stron:
- 224
- kraj autora:
- Polska
- język oryginalu:
- polski
- kategoria:
- esej literatura faktu / reportaż
“Praski elementarz jest eseistyczną opowieścią o niezwykłych pisarzach ostatnich stu lat najbardziej zjawiskowej z europejskich stolic. Trwałość tej literatury okazuje się najważniejsza. Tak pojmowana literatura staje się bowiem wartością niezmienną, absolutną, bo nieustannie inspirującą, pozwalającą porządkować świat (przynajmniej ten własny), odnajdywać w nim siebie, swoje miejsce. W esejach Kaczorowskiego ta stałość literatury jest tym wyrazistsza, im bardziej kruche i przemijające okazują się porządki historii oraz granice krajów. (…) A ton tych wypowiedzi, esencjonalnie szczery, nostalgiczny i przejmujący, nie pozostawia wątpliwości, że dla Kaczorowskiego prascy pisarze są autorami najważniejszego z elementarzy uczuć”.
Jarosław Bytner
“Przedwojenna Praga, opisana przez polskiego autora choćby w ‘Rodzinnej Europie’, odurzająca ‘powietrzem jak z pianki, pełnym śmiechów i muzyki, winiarniami w wąskich uliczkach koło Hradczan’ należała do przeszłości. Aleksander Kaczorowski potrafił jednak odkryć w ostatnich latach ponurego dwudziestolecia pod warstwą szarości Pragę żywą (…)”.
Vaclav Burian
“Praski elementarz urzekł mnie od pierwszych stron… Wprost zdumiewające, jakie bogactwo informacji, spostrzeżeń i refleksji Aleksander Kaczorowski zdołał zawrzeć w kilku krótkich esejach! … ta książka to sama esencja ‘czeskości'”.
Aleksander Fiut
“To książka nie tylko napisana żywo, zajmująco i z doskonałym wyczuciem pointy, ale wręcz fascynująca… kultura czeska trafiła do kogoś, kto nie tylko z niej czerpał, ale i potrafił się odwdzięczyć”.
Leszek Engelking
“W tle tych wszystkich życiorysów jest i sam Alik – spóźniony trochę, w barze nad kuflem piwa… Ta sytuacja nadaje jego esejom ton łagodności i przyzwolenia w ocenie połamanych losów”.
Krzysztof Czyżewski
“To zapis stanów duszy człowieka, który zachorował na Pragę, i przekonujące wyjaśnienie, że choroba ta nie jest szaleństwem, lecz jak najbardziej zrozumiałą fascynacją, której w mniejszym lub większym stopniu ulega każdy czytelnik Hrabala. Nie wszyscy, rzecz jasna, są tak zdeterminowani, by od razu jechać do Pragi… W zastępstwie powinni więc wybrać się w podróż wirtualną, w której Kaczorowski jest doskonałym przewodnikiem”.
Edwin Bendyk
“Ta książka doskonale tłumaczy, dlaczego w ostatnim czasie język polski stał się jednym z najczęściej słyszanych na ulicach czeskich miast”.
“Lidove noviny”
Aleksander Kaczorowski (ur. 1969) jest eseistą i tłumaczem literatury czeskiej, autorem biografii Bohumila Hrabala Gra w życie (2004), tomu rozmów Europa z płaskostopiem (2006), powieści Praskie łowy (2007) oraz eseju Ballada o kapciach (2012). Pierwsze wydanie Praskiego elementarza ukazało się nakładem Czarnego w 2001 roku. Autor postanowił wzbogacić je i rozszerzyć.