Karta książki

W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa

W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa

tytuł oryginalny:
Och i Wienerwald står träden kvar
przekład:
Irena Kowadło-Przedmojska
wydawnictwo:
Czarne
ISBN:
978-83-7536-506-1
data premiery:
2011
data wydania:
2013/03/12
numer wydania:
1
liczba stron:
368
kraj autora:
Szwecja
język oryginalu:
szwedzki
kategoria:
literatura faktu / reportaż

Ingvar Kamprad z farmy Elmtaryd w Agunnaryd na południu Szwecji tuż po wojnie otworzył małą firmę meblową. Dziś to najbardziej znana na świecie szwedzka marka. Ale wtedy zatrudniał zaledwie kilka osób. Wśród nich swojego najlepszego przyjaciela – Ottona Ullmana. Otto wyjechał z Austrii tuż po anszlusie, gdy stało się jasne, że pozostanie w kraju jest zbyt ryzykowne. Wyjazd do Szwecji, załatwiony z wielkim trudem przez rodziców, miał zapewnić chłopcu bezpieczeństwo w niepewnych czasach.

Ingvar był zagubionym nastolatkiem. Jego ojciec uważał Żydów za źródło wszelkiego zła, babcia wielbiła Hitlera. Zafascynowany poglądami szwedzkich nazistów, Ingvar wkrótce się do nich przyłączył. W innych czasach ci dwaj chłopcy nie mieliby szans się spotkać. A zostali przyjaciółmi.

W tej niezwykłej historii Åsbrink połączyła wnikliwą analizę z wyśmienitą techniką narracyjną, ukazując Szwecję i Europę w sposób, w jaki dotąd nie były przedstawiane. Wykorzystując bogaty materiał archiwalny, zmusiła czytelnika do samodzielnego szukania odpowiedzi na pytanie o grzechy z przeszłości, odpowiedzialność i winę.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora