Karta książki

Wrogowie. Historia FBI

Wrogowie. Historia FBI

tytuł oryginalny:
Enemies: A History of the FBI
przekład:
Zbigniew A. Królicki
wydawnictwo:
Rebis
ISBN:
978-83-7510-897-2
data premiery:
2012/02
data wydania:
2012/09/15
numer wydania:
1
liczba stron:
kraj autora:
USA
język oryginalu:
angielski
kategoria:
historia

Książka ukazuje Federalne Biuro Śledcze (FBI) jako organizację od stu lat zwalczającą terrorystów, szpiegów i wszystkich, których uzna za wywrotowców, od komunistów po obrońców praw człowieka – a czasem nawet amerykańskich prezydentów. Weiner ukazuje FBI jako tajną i bardzo upolitycznioną służbę wywiadowczą rywalizującą z Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA). Wykorzystując niedawno ujawnione dokumenty, analizuje działania operacyjne i przytacza przykłady bezprawnego zakładania podsłuchów, włamań, bezpodstawnych aresztowań i wykorzystywania armii informatorów. Podaje szokujące przykłady zaangażowania Biura w szeroko zakrojone operacje szpiegowskie i tajne akcje za granicą, takie jak pomoc w przygotowaniu w 1965 roku amerykańskiej inwazji na Dominikanę, w której wyniku jej prezydentem został Joaquin Balaguer, informator FBI, oraz umieszczenie szpiegów w najwyższych kręgach rządowych ZSRR i Chin podczas zimnej wojny. Ukazuje postać despotycznego dyrektora FBI J. Edgara Hoovera jako „nie potwora”, lecz raczej „amerykańskiego Machiavellego”, który bezwzględnie deptał konstytucyjne prawa za przyzwoleniem prezydentów, wykorzystujących dostarczane przez niego informacje.
Napisana żywym językiem i obficie udokumentowana książka Weinera przedstawia niezwykle ważny problem, jakim jest zachowanie równowagi pomiędzy zapewnieniem bezpieczeństwa narodowego a respektowaniem swobód obywatelskich.
Polecamy też Dziedzictwo popiołów. Historia CIA tego autora.
Tim Weiner jest reporterem „The New York Timesa”. Od 20 lat zajmuje się amerykańskim wywiadem i zdobył Nagrodę Pulitzera za pracę o tajnych programach bezpieczeństwa narodowego. Jeździł do Afganistanu i w inne miejsca, aby bezpośrednio badać tajne operacje CIA. To jego trzecia książka.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora