Karta książki

Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956

Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956

tytuł oryginalny:
Iron Curtain: The Crushing of Eastern Europe, 1945–1956
przekład:
Barbara Gadomska
wydawnictwo:
Świat Książki
ISBN:
978-83-7943-290-5
data premiery:
2012/10/30
data wydania:
2013/10/23
numer wydania:
1
liczba stron:
648
kraj autora:
USA
język oryginalu:
angielski
kategoria:
historia

Pod koniec II wojny światowej ogromne obszary Europy Wschodniej niespodziewanie znalazły się pod kontrolą Związku Sowieckiego. Stalin i jego bezpieka zabrali się za nawracanie kilkunastu bardzo różniących się od siebie państw na całkowicie nowy ustrój: komunizm.

Historyk Anne Applebaum, laureatka Nagrody Pulitzera za książkę „Gułag”, postanowiła opisać, jak powstały komunistyczne reżymy Europy Wschodniej i jak się w nich żyło na co dzień, gdy transformacja już się dokonała.

Podobnie jak sławny „Gułag” nowa książka Anne Applebaum napisana jest zarazem wnikliwie i z rozmachem. Autorka szczegółowo opisuje, w jaki sposób szybko ubezwłasnowolniono instytucje społeczeństwa obywatelskiego na różnych szczeblach: partie polityczne, kościół, media i organizacje młodzieżowe. Wyjaśnia, jak organizowano służbę bezpieczeństwa, jak komuniści zdominowali media i jak wszelkie formy opozycji zostały osłabione i rozbite.

Czerpiąc obficie z niedawno udostępnionych materiałów archiwalnych oraz wielu źródeł niedostępnych po angielsku przedstawia taktykę komunistów, którzy dochodzili do władzy gnębiąc, grożąc i mordując. Opowiada także o życiu jednostek, by pokazać wybory, jakich musiały dokonywać: walczyć, uciekać czy współpracować.

„Za żelazną kurtyną” to znakomita historia o tym, jak zrodził się tzw. blok wschodni – świat okrucieństwa, paranoi, dziwacznej moralności i obcej estetyki. Ta książka jest niczym moralny rozrachunek i dręczące przypomnienie, jak krucha może okazać się wolność społeczeństw.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora