Karta książki

Zelda. Wielka Miłość F. Scotta Fitzgeralda

Zelda. Wielka Miłość F. Scotta Fitzgeralda

tytuł oryginalny:
Zelda
przekład:
Zofia Zinserling
wydawnictwo:
Marginesy
ISBN:
978-83-63656-48-5
data premiery:
1970
data wydania:
2013/07/15
numer wydania:
1
liczba stron:
500
kraj autora:
USA
język oryginalu:
angielski
kategoria:
biografie / listy / dzienniki

Zelda – towarzyszka życia wiecznie w niej zakochanego Scotta Fizgeralda, autora Wielkiego Gatsby`ego – stała się symbolem swoich czasów.

Była kobietą wyzwoloną. Niezwykle atrakcyjną i ambitną. Prawdziwą ikoną swoich czasów – to właśnie lata dwudzieste stworzyły współczesny model gwiazdy towarzystwa, ekranu, sceny. To ona – wciąż na nowo portretowana na łamach jego książek – stała się królową epoki jazzu.

Piękność Alabamy, dziecko zamożnej rodziny amerykańskiego Południa, duszące się na tradycyjnej, pełnej konwenansów prowincji. Była „zgorszeniem miasta”, zbuntowanym, ekscentrycznym podlotkiem szokującym najpierw rodzinne Mongomery, a potem – u boku sławnego męża – wielki świat. Jej urok polegał na tym, że zawsze była sobą i robiła to, na co przyszła jej ochota. Uroda i naturalność przysparzała jej wielbicieli, szczerość w życiu i sztuce – najczęściej wrogów.

Ta książka to klucz do zrozumienia twórczości Scotta Fitzgeralda. Zelda dostarczała mu „literackiej inspiracji”, była archetypem postaci jego powieści, muzą, siłą napędową życia i jego największą miłością. Razem dotarli na szczyt. Dzięki talentowi Scotta i jej wybuchowej osobowości stali się epicentrum szalonej amerykańskiej bohemy barwnej ery jazzu. Zwiedzali świat, używali życia, podsycając alkoholem wewnętrzny ogień, który ich w końcu strawił.

Dzięki zachowanym listom z częstych okresów rozłąki Zeldy i Scotta, opowieść jest nie tylko bardziej fascynująca i romantyczna, ale wręcz namacalnie prawdziwa.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora