Karta książki

Zrób sobie raj

Zrób sobie raj

wydawnictwo:
Czarne
ISBN:
978-83-7536-223-7
data premiery:
2010/10/20
data wydania:
2010/10/20
numer wydania:
1
liczba stron:
292
kraj autora:
Polska
język oryginalu:
polski
kategoria:
esej literatura faktu / reportaż

W przeciwieństwie do “Gottlandu”, który opowiadał o Czechach między rokiem 1882 a 2003, “Zrób sobie raj” jest książką przede wszystkim o Czechach współczesnych. To opowieść o narodzie, który stworzył sobie kulturę jako antydepresant. Jeśli – jak twierdzi Michel Houellebecq – nasze czasy najlepiej charakteryzuje słowo „posępność”, to Czesi w interpretacji Szczygła są społeczeństwem, które tę posępność umie imponująco usunąć z pola widzenia.

Zrób sobie raj jest opowieścią o tym, co zafascynowało autora w czeskiej kulturze. W kulturze radości smutku. Śmiech jest tu pokazany jako maska tragicznej bezradności. Reportera Szczygła najbardziej fascynują Czesi, którzy nie wierzą w Boga. „Jak się państwu żyje bez Boga?” – to pytanie, czasem wyrażone wprost, a czasem ukryte, jest refrenem tej książki, łączącej osobisty pamiętnik z esejem, felietonem i reportażem.

„Jeśli to nie jest zmyślone, to mogło zdarzyć się tylko w Czechach” – pisze Mariusz Szczygieł. Zrób sobie raj może być też czytany jako kolekcja takich przypadków.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora