Pisarz x.pl

3 listopada 2020

12 bestsellerów znowu za darmo! Startuje Czytaj PL 2020

Wystartowała akcja Czytaj PL 2020! Największa w Polsce i na świecie tego rodzaju akcja czytelnicza w tym roku będzie szczególnie mocno obecna w przestrzeni wirtualnej. W rekordowej edycji Czytaj PL 2019 ponad 50 000 użytkowników przeczytało książki aż 130 tysięcy razy! Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. Organizatorzy motywują miłośników książek do bicia kolejnych rekordów i zachęcają, by znowu czytać, oferując im w aplikacji Woblink 12 najświeższych tytułów popularnych i uznanych autorów, m.in. Dominiki Słowik, Mariusza Szczygła, Jakuba Małeckiego, Mikołaja Łozińskiego i Remigiusza Mroza. Czytaj PL rusza 2 listopada i potrwa cały miesiąc.

19 sierpnia 2020

Interaktywny spektakl na podstawie książki „Nie ma” Mariusza Szczygła

21 sierpnia na specjalnym portalu internetowym odbędzie się premiera spektaklu Teatru Żydowskiego, który powstał na podstawie książki „Nie ma” Mariusza Szczygła. Za reżyserię odpowiedzialna jest Agnieszka Lipiec-Wróblewskiej. Spektakl będzie o tyle wyjątkowy, że każdy widz będzie mógł sam układać kolejność poszczególnych wątków. W jednej z gościnnych ról wystąpi sam autor książki – Mariusz Szczygieł.

25 maja 2020

Osobisty przewodnik po Pradze – recenzja

osobisty przewodnik po pradze szczygieł

Jest takie miasto, w którym znajdziemy latarnie świecące w stronę nieba, gigantyczne tyłki, do których trzeba się wspiąć po drabinie, by zobaczyć film z byłym prezydentem w roli głównej, miasto gdzie ludzie topią mózgi w piwie, w jednej z knajp możecie zjeść „huja w occie”, a jedyne miejsce bez turystów to kabina erotyczna. Skoro zaprasza nas do niego Mariusz Szczygieł, musi to być stolica Czech. 26 maja swoją oficjalną premierę będzie miał „Osobisty przewodnik po Pradze”, najnowsza książka ubiegłorocznego podwójnego laureata Nagrody Literackiej „Nike”, wzbogacona fotografiami autorstwa Filipa Springera.

29 grudnia 2019

Xięgarnia odcinek 325. Mariusz Szczygieł

Co roku w okresie świątecznym odwiedzamy mieszkania, miejsca pracy i inspiracji polskich pisarzy. W zeszłym roku rozmawialiśmy z Marcinem Wichą, w tym roku bohaterem odcinka specjalnego jest Mariusz Szczygieł. W swoim mieszkaniu, w rozmowie z Agatą Passent opowiadał o czechofilii, swoich relacjach z sąsiadami, podejściu do pisania oraz książce nad którą obecnie pracuje.

6 września 2019

Nagroda Literacka Nike – znamy 7 finalistów

Nagroda Literacka Nike – dziś Gazeta Wyborcza opublikowała listę siedmiu finalistów jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce. Wśród nominowanych książek znalazły się dwa reportaże, biografia i cztery książki zaliczone do „beletrystyki”.