6 września 2019

Nagroda Literacka Nike – znamy 7 finalistów

Nagroda Literacka Nike – dziś Gazeta Wyborcza opublikowała listę siedmiu finalistów jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce. Wśród nominowanych książek znalazły się dwa reportaże, biografia i cztery książki zaliczone do „beletrystyki”. 

Nagroda Literacka Nike 2019 – nominacje:

Reportaże

„Błoto słodsze niż miód”
Małgorzata Rejmer, Wydawnictwo Czarne

W swoim reportażu Małgorzata Rejmer opisuje Albanię za rządów komunistycznego dyktatora Envera Hodży. Rejmer oddała tytułowy głos ludziom dotkniętym represjami, więzionym, przesiedlanym, inwigilowanym. Komunizm w wersji albańskiej był zdecydowanie jednym z najsurowszych i najbardziej bezwzględnych.

„Nie ma”
Mariusz Szczygieł, Dowody na Istnienie 

„Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma.” – nominowana książka Mariusza Szczygła to reporterska próba opisania tego czego nie ma. W tym celu Szczygieł odbył szereg rozmów z ludźmi z różnych światów, by spróbować zgłębić temat tego… czego nie ma.

Biografie

„Ota Pavel. Pod powierzchnią”
Aleksander Kaczorowski, Wydawnictwo Czarne

Aleksander Kaczorowski został nominowany do tegorocznej Nagrody Nike za biografię wyjątkowego pisarza, syna czeskiego Żyda, na którego Holocaust odcisnął bardzo mocny ślad. Pavel był postacią niejednoznaczną – ideowym komunistą, zapalonym dziennikarzem sportowym oraz człowiekiem zdeterminowanym do tego by zostać pisarzem. Kaczorowski opisuje życie artysty, który mimo, iż nie zaznał wielkiej sławy, wpisał się wielkimi literami w tradycję środkowo-europejskiej literatury żydowskiej.

Beletrystyka

„Prymityw. Epopeja narodowa”
Marcin Kołodziejczyk, Wielka Litera

Prymityw. Epopeja narodowa” to debiut prozaiczny Marcina Kołodziejczyka, dziennikarza i reportera. W swojej książce skupia się na przedstawieniu przekroju społeczeństwa zamieszkującego współczesną Warszawę. Jego bohaterami są zatem żyjący tam od zawsze emeryci, bezrobotni na zasiłkach oraz marzący o dostatnim życiu przyjezdni do stolicy.

„Królestwo”
Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie

„Królestwo” to kontynuacja bestsellerowego „Króla”. Znacznie jednak różni się swoją konstrukcją i perspektywą przedstawienia. Tym razem narratorem jest Ryfka, która w całkowicie zniszczonej Warszawie opiekuje się Jakubem Szapiro. W „Królestwie” próżno szukać wątków komicznych – od pierwszej do ostatniej strony nad bohaterami i zniszczoną stolicą wiszą czarne chmury.

„Turysta polski w ZSRR”
Juliusz Strachot, Ha!Art

„Turysta polski w ZSRR” to wielka gra Juliusza Strachoty z czytelnikiem. Już na samym początku autor dzieli się z czytelnikiem tym, że większość życia zmyśla i dużo czasu spędził w zakładzie psychiatrycznym. Na dodatek co kilka stron przypomina o wieloletnim zmaganiu się z nałogiem narkotykowym. Książka to opowieść z pogranicza snu, fantazji i pamięci. Ni to pamiętnik, ni to esej, ni to reportaż. Trochę tu też z sennika. Ciekawym uzupełnieniem książki jest skrupulatnie prowadzony przez Strachotę profil na Instagramie.

„Krótka wymiana ognia”
Zyta Rudzka, W.A.B.

Zyta Rudzka powróciła do pisania po kilkunastu latach i to w jakim stylu. „Krótka wymiana ognia” przyniosła jej bowiem statuetkę Nagrody Literackiej Gdyni oraz szereg  nominacji: do Nagrody Nike, O!Lśnień Onetu, Warszawskiej Nagrody Literackiej. Jej książka jest niezwykle poruszającą próbą zebrania z fragmentów różnych opowieści, obrazu rozpadającej się rodziny

O tym kto otrzyma czek na 100 tys. złotych i statuetkę dowiemy się podczas uroczystej gali, która odbędzie się 6 października w Warszawie.

Kuba Krasny