25 października 2021

Elżbieta Łapczyńska laureatką Nagrody Conrada 2021 za „Bestiariusz nowohucki”.

Poznaliśmy laureatkę tegorocznej Nagrody Conrada! Najlepszym debiutem literackim 2020 roku okazał się „Bestiariusz nowohucki” Elżbiety Łapczyńskiej! Autorka otrzymała statuetkę, czek w wysokości 30 tysięcy złotych oraz miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie Mieście Literatury UNESCO.

Elżbieta Łapczyńska laureatką Nagrody Conrada za „Bestiariusz nowohucki”!

Po raz siódmy poznaliśmy laureatkę Nagrody Conrada. Nie przez przypadek użyliśmy tu żeńskiej formy, bowiem w tym roku, podobnie, jak w sześciu poprzednich edycjach, czytelnicy i jury zdecydowali przyznać nagrodę kobiecie. Najlepszym debiutem 2020 roku okrzyknięty został „Bestiariusz nowohucki” autorstwa Elżbiety Łapczyńskiej, wydany przez Biuro Literackie. Wcześniej Nagrodę Conrada otrzymały Liliana Hermetz za książkę „Alicyjka” (Nisza 2015), Żanna Słoniowska za „Dom z witrażem” (Znak Literanova 2016), Anna Cieplak za „Ma być czysto” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2017), Weronika Gogola za „Po trochu” (Wydawnictwo Książkowe Klimaty 2018), Olga Hund za „Psy ras drobnych” (Korporacja Ha!art 2019) i Dorota Kotas za Pustostany (Niebieska Studnia 2020).

Laureatkę poznaliśmy 24 października podczas uroczystej gali Nagrody Conrada w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Zwyciężczyni otrzymała statuetkę, nagrodę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych oraz miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie. Wyróżniona książka zostanie wsparta kampanią promocyjną na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Nagroda Conrada to wyróżnienie mające na celu promocję i wspieranie młodych pisarzy i pisarki oraz zachęcanie wydawnictw do publikowania książek twórców stawiających swoje pierwsze kroki w świecie literatury.

„Bestiariusz nowohucki” Elżbiety Łapczyńskiej to oniryczna, niemal surrealistyczna opowieść, której fabuła rozgrywa się w Nowej Hucie.

nagroda conrada 2021 nominacje bestiariusz nowohucki

Nominowani do Nagrody Conrada 2021

W finale Nagrody Conrada 2021, obok Elżbiety Łapczyńskiej, znaleźli się Igor Jarek za „Halny”, Mira Marcinów za „Bezmatek”, Maciej Bobula za „Szalejów” oraz Maciej Topolski za „Niż”.

Nominowanych twórców, których zgłaszały wydawnictwa, wybrała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz).

Ostatecznego wyboru zwycięzcy dokonali jurorzy, którzy już oddali swoje głosy, oraz czytelnicy, którzy od mogli głosować za pośrednictwem strony internetowej.