29 grudnia 2019
program tv

Xięgarnia odcinek 325. Mariusz Szczygieł

Co roku w okresie świątecznym odwiedzamy mieszkania, miejsca pracy i inspiracji polskich pisarzy. W zeszłym roku rozmawialiśmy z Marcinem Wichą, w tym roku bohaterem odcinka specjalnego jest Mariusz Szczygieł. W swoim mieszkaniu, w rozmowie z Agatą Passent opowiadał o czechofilii, swoich relacjach z sąsiadami, podejściu do pisania oraz książce nad którą obecnie pracuje.

Świąteczne wydania Xięgarni

Ostatnie odcinki danego roku poświęcamy na odwiedziny u pisarzy i pisarek w miejscach dla nich ważnych – w ich mieszkaniach, pracowniach albo miejscach inspiracji. W poprzednich latach w odcinkach świątecznych wystąpili między innymi Olga Tokarczuk i Marcin Wicha. W tym roku po swoim mieszkaniu Agatę Passent oprowadza Mariusz Szczygieł.

Xięgarnia odcinek specjalny – Mariusz Szczygieł

W świątecznym odcinku Xięgarni w swoim mieszkaniu gościł nas Mariusz Szczygieł, podwójny laureat Nagrody Literackiej Nike za rok 2019. Opowiadał o swojej miłości do Czech, o relacjach, jakie nawiązuje z sąsiadami oraz o książce, nad którą obecnie pracuje. Z odcinka dowiecie się jak zaparzyć dobrą kawę po wietnamsku oraz jak ważna dla autora „Nie ma” jest forma. Ponadto Mariusz Szczygieł opowiadał o swojej mentorce Hannie Krall. Pisarka zajmuje istotne miejsce w jego życiu. Przede wszystkim, autorka „Zdążyć przed panem Bogiem” w 1990 roku przyjmowała jego pierwszy tekst reporterski w „Gazecie Wyborczej”. Ponadto Hanna Krall była jedną z inspiracji Szczygła przy tworzeniu wydawnictwa Dowody Na Istnienie. Jego nazwa bowiem nawiązuje do jednego z jej dzieł.

Mariusz Szczygieł nie ma

Producentem programu jest TVN24. Producentem wykonawczym jest Kompania Mediowa.