Pisarz x.pl

26 października 2015

Xięgarnia 135. Roman Honet

Zapraszamy do obejrzenia specjalnego odcinka Xięgarni, nagranego w Krakowie - Mieście Literatury UNESCO, mieście poezji, który poświęcony był gali wręczenia nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Tegorocznymi laureatami zostali ex-aequo Jacek Podsiadło za tomik "Przez sen" oraz Roman Honet za "Świat był mój". I tak jest mało nagród literackich w Polsce... W pierwszej części programu...

24 października 2015

Podsiadło w kontraście

"Przez sen" – tom utworów poetyckich autorstwa Jacka Podsiadły, wydany w 2014 roku w Lublinie, stanowi swoisty zbiór przemyśleń i uwag autora na temat współczesnej sytuacji poety i człowieka – uczestnika ponowoczesnej rzeczywistości. Jest próbą manifestu mówiącego, że poezja wciąż jest możliwa. W każdej formie.

28 stycznia 2014

Bunt się nie starzeje

Jacek Podsiadło skończy w tym roku 50 lat. Brzmi jak zdanie w rodzaju: „Wojtek Smarzowski ekranizuje powieść Kalicińskiej”. Praktycznie niemożliwe. Przyjmujemy ze zrozumieniem, że Świetlicki „utył, spuchł i posiwiał”, niczym stworzony przez niego Mistrz. Że inni poeci, jak przystało na poważnych panów w sile wieku, zajęli się karierą medialną, polityczną lub… kościelną. Ale nie Podsiadło. To przecież „dziwne dziecko” z tytułu jego książki o Pippi, to wieczny chłopiec, outsider i buntownik, który bez przerwy powtarzał swoje desinteressement wobec usankcjonowanych form istnienia w społeczeństwie i kulturze. A tacy nigdy nie dorastają. A jednak to prawda – potwierdza ją choćby przygotowany na tę rocznicę przekrojowy wybór wierszy „Być może należało mówić”. Jego lektura pokazuje kim był i kim jest Jacek Podsiadło. W wierszach i poza nimi.