Pisarz x.pl

25 sierpnia 2021

Zmysłowość, sensualność, namiętność – wywiad z Martą Dzido, autorką „Sezonu na truskawki”

Zmysłowość, sensualność, namiętność. Książka „Sezon na truskawki” Marty Dzido to opowieść o wyzwalaniu się z opresji, ale nie znajdziecie w niej buntu, tylko dużo radości i słodyczy. O rytualnym unoszeniu spódnicy, nieheteronormatywnej miłości, która smakuje truskawkami, szkolnym dziewczyńskim gangu wyrównującym rachunki opowiedziała Maxowi Cegielskiemu w kolejnym podcaście .TXT.

23 czerwca 2021

Sezon na truskawki – recenzja

Na jednej z kamienic przy krakowskich bulwarach wiślanych znajduje się intrygujący napis, którego zdjęcia krążą po internecie. Na widok niezbyt zgrabnie napisanego hasła „kiedy ostatni raz robiłeś coś po raz pierwszy?” wielu przechodniów zatrzymuje się zaintrygowanych. Ten slogan znakomicie koresponduje z działaniami bohaterek najnowszego zbioru opowiadań Marty Dzido pt. „Sezon na truskawki”, bowiem w każdej z dziesięciu opowieści bohaterki po raz pierwszy stają przed różnego rodzaju wyzwaniami. Czasem z własnej woli, czasem z ciekawości, a czasem, jak w mitach, pod wpływem przedziwnego zrządzenia losu, fatum.

26 stycznia 2020

Xięgarnia odcinek 329. Marta Dzido

W 326 odcinku Xięgarni wystąpiła Marta Dzido, autorka książki „Frajda”. W 2019 pisarka otrzymała za nią Europejską Nagrodę Literacką. W programie także felieton Michała Rusinka inspirowany książką „Słownik miejsc wyobrażonych”. Ponadto Dominka Kluźniak zaprasza na deski teatru oraz karty swojej powieści.