Pisarz x.pl

30 czerwca 2020

Zaczytane wakacje 2020: Filip Łobodziński poleca

filip łobodziński zaczytane wakacje 2020

Najchętniej poleciłbym Państwu solidną lekturę w rodzaju „Podstaw gramatyki języka [wstawić] w 14 tomach (próba zarysu)”, bo tylko podczas wakacji możemy z pełnym oddechem zagłębić się w lekturę z namysłem – o ile nie są to wakacje off-road-survival-risky-business, wtedy należy przede wszystkim czytać instrukcje obsługi wyciągarek i ulotki leków na schistosomatozę.

24 kwietnia 2016

Xięgarnia odcinek 160. Światowa Stolica Książki

W 160 odcinku Xięgarni odwiedziliśmy Europejską Stolicę Kultury - Wrocław. W tym mieście, 23 kwietnia, inaugurację miała też Światowa Stolica Książki. W programie wystąpili Irek Grin, kurator Europejskiej Stolicy Kultury 2016 ds. literatury i koordynator Światowej Stolicy Książki, poetka, prozaiczka Agnieszka Wolny-Hamkało i aktorka Dorota Segda. W felietonie o książkach,...

10 marca 2015

Gadżety Cervantesa

W 2005 r. minęła 400. rocznica pierwszego wydania "Przemyślnego szlachcica don Kichota z Manczy". Z tak okrągłej okazji powstało nowe tłumaczenie tego arcydzieła. Dzięki niemu kolejni czytelnicy podróżujący po szlaku (o)błędnego Rycerza zrozumieją, że siłą tej literatury, poza formą, jest również humor (na nowo odzyskany przez Wojciecha Charchalisa).