Pisarz x.pl

1 kwietnia 2017

Xiegarnia odcinek 200. Passent, Cegielski, Łobodziński, Komar, Rudnicki

W 200, jubileuszowym odcinku Xięgarni wystąpili prowadzący Agata Passent, Filip Łobodziński, Max Cegielski oraz felietoniści Janusz Rudnicki i Michał Komar. Od startu programu minęło blisko 5 lat. Nieustannie staraliśmy się ulepszać Xięgarnię. Zmieniała się oprawa graficzna, wygląd studia, pozycje programu, nawet prowadzący. Najpierw Mariusza Cieślika zastąpił Filip Łobodziński, w ostatnim czasie...

13 marca 2014

Reportaż: waga ciężka

Mariusz Szczygieł dokonał rzeczy monumentalnej. Wraz ze swoim zespołem przekopał się przez publiczne i prywatne księgozbiory, poszukując wszelkich śladów reportaży, które ukazywały się od początku ubiegłego wieku. Mimo iż, jak sam przyznaje we wstępie do „Antologii 100/XX”, nie było to łatwe, gdyż wczesne reportaże ukazywały się raczej w gazetach, niż w formie książkowej, efekty są imponujące. Ponad 1600 stron, dwa tomy, trzy kilogramy i stu autorów, w tym tak nieoczywiste nazwiska jak Zofia Nałkowska, Wanda Wasilewska czy Jerzy Urban. Wagi (nomen omen) tego wydarzenia nie da się przecenić, zwłaszcza, że Szczygieł zdecydował się zejść z utartej ścieżki i wybrać reportaże nieoczywiste, zapomniane, niezbyt kojarzone ze swymi twórcami. To zdecydowanie jedno z najważniejszych wydarzeń literackich 2014 roku, nie tylko z dziennikarskiego punktu widzenia.

8 marca 2014

Mariusz Szczygieł – wywiad

  Rozmowa z Mariuszem Szczygłem, będąca kontynuacją wywiadu emitowanego w programie „Xięgarnia” w TVN24.   Koproducentami programu są Narodowy Instytut Audiowizualny oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.

8 marca 2014

Mariusz Szczygieł czyta "Antologię 100/XX"

  Mariusz Szczygieł specjalnie dla Xiegarnia.pl czyta fragment reportażu Marii Rodziewiczówny z "Antologii 100/XX", która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.   Reportaż Konrada Turowskiego ze wspomnianej antologii dostępny jest w całości tutaj.