4 września 2012

(Iggy) Pop na wysokim poziomie

W czasie tegorocznego koncertu The Stooges w Katowicach na scenę wbiegła kilkudziesięcioosobowa grupa fanów. Zaczęli tańczyć. Niektórzy całowali przy tym boga punk rocka po jego obnażonej piersi.

 

Teraz taki wybryk jest tylko ustaloną wcześniej częścią programu. To, co działo się w czasie koncertów na początku lat siedemdziesiątych, było prawdziwym szaleństwem. Występ The Stooges na Off Festiwalu był także dowodem na to, że upór i wiara dają rezultaty. Jak mówi Jim Osterberg, znany lepiej jako Iggy Pop, pierwsze piętnaście lat jego kariery było pełne kreatywności i pozbawione dyscypliny. W kolejnych latach bywało zazwyczaj odwrotnie. Dziś artysta jest gwiazdą z niepodważalnym autorytetem.

 

Biografia napisana przez wieloletniego redaktora „Mojo”, jednego z najważniejszych czasopism poświęconych muzyce rozrywkowej, to opowieść o człowieku, który od początku wiedział, że jest kimś wyjątkowym, a jego zadaniem jest zmieniać świat.

 

The Stooges trafili do prestiżowego Rock Hall of Fame dopiero dwa lata temu. Wcześniej zainspirowali tysiące ludzi na całym świecie, w tym muzyków m.in. Sex Pistols, The Black Flag czy Nirvany. Książka Paula Trynki nie jest jedynie kolejnym spiżowym pomnikiem, ale także staranną i rzeczową analizą kariery muzycznej lidera The Stooges oraz subtelną próbą wniknięcia w życie człowieka. Trynka pokazuje czytelnikom jak trudno czasem oddzielić sferę prywatną od publicznej.

 

Życie Osterberga i Popa to w tym ujęciu ciągłe tworzenie, walka ze światem i z sobą samym. Osterberg i Pop to walka stanowiących jedność przeciwieństw. Trynka opowiada o tym właśnie paradoksie. Ciekawa lektura zarówno dla fanów twórczości autora słynnego „Lust for Life”, jak i dla miłośników ciekawych historii w przystępnej formie. Pop na wysokim poziomie.

 

Czytelnicy, tej recenzji oglądali także