25 kwietnia 2014

Międzynarodowe gwiazdy Big Book Festival

Big Book Festival 2014 to jedyny taki festiwal w Polsce: międzynarodowy, całkowicie otwarty, tworzony wspólnie, angażujący i zaskakujący. 14 i 15 czerwca w 15 miejscach Warszawy odbywa się 50 wydarzeń podzielonych na 10 bloków tematycznych. Udział w festiwalu bierze ponad 100 gości i blisko 10 000 uczestników. Ponownie w czerwcu na dwa dni Warszawa stanie się miastem czytelników.

13691162004_d1e46d8cac_o

Przedstawiamy pierwszych gości festiwalu – autorów pochodzących z różnych krajów i zakątków rzeczywistości. Są wśród nich pisarze i poeci, a także naukowcy, muzycy, badacze, aktorzy, politycy, dziennikarze, eksperci i twórcy. Spotykają się w tematycznych rozmowach i nietuzinkowych zadaniach. W tym roku będą z nami pisarze: Karl Ove Knausgard (Norwegia), Jonas Gardell (Szwecja), Salwa an-Nu’ajmi (Syria), Timur Vermes (Niemcy), Gavin Extence (Wielka Brytania), Steven Poole (Wielka Brytania), Shana Penn (USA), Tomas Sedlacek (Czechy).

 

Karl Ove Knausgard

Czy można być absolutnie szczerym w powieści autobiograficznej? Najwyraźniej tak, bo od Norwega po premierze „Mojej walki” odwróciła się połowa rodziny. Czytelnicy przeciwnie – na całym świecie sprzedało się ponad 30 milionów egzemplarzy jego sześciotomowej książki, porównywanej z dziełami Marcela Prousta. Autor najgłośniejszej aktualnie książki wygląda jak gwiazda rocka, żyje na końcu świata i nie boi się prawdy. Uważajcie więc, o co go pytacie.

 

Jonas Gardell

Najbardziej podziwiany i niecierpiany szwedzki autor i showman. Nazywany nadwornym gejem Szwecji, pisze o kryzysie wiary i homoseksualizmie. Podróżuje z satyrycznymi monodramami, tworzy scenariusze, jest komikiem. Jego najnowszą powieść, wydaną w Polsce – „Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek” okrzyknięto doskonałą gejowską love story. Nawet zaciekli krytycy nie odmawiają mu talentu literackiego i elektryzującej osobowości.

 

Salwa an-Nu’ajmi

W poetyckiej powieści „Smak miodu” syryjska pisarka zdradziła, czego pragną kobiety. Przełamała tabu, z literacką finezją odsłaniając zmysłowość i pożądanie. Książka została zakazana w kilkunastu krajach arabskich. Tej wiosny w Polsce ukazuje się kolejna kontrowersyjna książka „My z Bliskiego Wschodu”. Jej autorka potrafi swą subtelnością rozpalać przeciwników i umysły czytających.

 

Tomas Sedlacek

Czeski ekonomista i pisarz. Jeden z najoryginalniejszych i wywrotowych umysłów naszych czasów. Był doradcą Vaclava Havla, wykłada na prestiżowych uczelniach, współpracuje z dużymi bankami. O ekonomii mówi porywającym językiem codzienności, etyki i mitów. To prawdopodobnie jedyny ekspert gospodarczy, którego książka wystawiana jest w teatrze. Będzie spierał się z Leszkiem Balcerowiczem o wpływ kapitalizmu na społeczeństwo.

 

Timur Vermes

Enfant terrible niemieckiej literatury. W satyrycznej powieści „On wrócił” zastanawia się co by się stało, gdyby w dzisiejszym Berlinie pojawił się Hitler i zaczął jednoczyć swoich zwolenników? Wyimaginowana opowieść Niemca, to przenikliwa diagnoza współczesnej Europy. Czytelnicy w 20 krajach zaśmiewają się do łez, a krytycy pytają – czy zabawny dyktator może być groźny?

 

Shana Penn

Trzeba było amerykańskiej feministki, by opowiedzieć o roli kobiet w opozycyjnym ruchu „Solidarność”. Penn w książce „Podziemie kobiet” przeprowadziła liczne rozmowy z Polkami, których rolę nadal pomija się w podręcznikach i na oficjalnych obchodach. Udowadnia, że choć na wolności skorzystali przede wszystkim mężczyźni, wcale nie oni ją wywalczyli. Penn jest historykiem, zajmuje się slawistyką i gender studies, wykłada na amerykańskich uczelniach. W latach 1991-96 była dyrektorką Network of East-West Women, organizacji wspierającej ruchy feministyczne.

 

Steven Poole

Ceniony brytyjski publicysta, który z sarkastycznym poczuciem humoru lubi wyobrażać sobie świat, w którym tempo życia zwalnia o połowę. W swoich artykułach odsłania absurdy biznesowego żargonu i nonsens pracy w korporacjach, a także odkrywa paradoksy nowoczesności, która jego zdaniem narzuciła ludziom reżim ostrzejszy niż niejeden dyktator. Publikuje w „The Guardian”, „The Edge” i „The New Statesman”, wydał kilka książek: “Trigger Happy”, “Unspeak” czy “You Aren’t What You Eat”.

 

Organizatorem i pomysłodawcą Big Book Festival jest Fundacja „Kultura nie boli”. Autorką koncepcji festiwalu i główną organizatorką jest Anna Król, dyrektor programowa. Główne cele fundacji to podejmowanie działań na rzecz rozwoju kultury i sztuki poprzez wspieranie twórczości artystycznej oraz inicjatyw z obszaru kultury i edukacji. Impreza powstaje we współpracy z kilkudziesięcioma partnerami publicznymi, instytucjonalnymi i biznesowymi, m.in. Muzeum Literatury, ICM, Ośrodkiem Fundacji KARTA, Fundacją Heinricha Bölla, Fundacją Obywatelskiego Rozwoju, Grupą wydawniczą Foksal i Wydawnictwem Literackim. Festiwal powstaje przy wsparciu środków MKiDN oraz m.st. Warszawy.

 

Pełny program wydarzenia zostanie ogłoszony w maju 2014 r.