14 lipca 2015

Książki na wakacje – część czwarta!

Grubsze nie oznacza gorszego! Tym bardziej, że za ceglastymi pozycjami stoi powieść nagrodzona Pulitzerem, wiktoriańska historia trzymająca w napięciu aż do ostatniej strony, misternie opisana podróż przez polskie jądro ciemności i… resztę należy doczytać.

header - 678x239 - KsiazkiNaLato cztery

Szczygieł, Donna Tartt
Najnowsza książka Donny Tartt pochłonie czytelnika na długo – objętościowo jest to obszerna, niemal monumentalna powieść. W czasie urlopu warto zmierzyć się z jednym z największych fenomenów od czasu „Harry’ego Pottera”. „Szczygieł” zelektryzował nie tylko zwykłych czytelników, lecz także zawodowych krytyków. Wybitna powieść czy czytadło złożone z ogranych popkulturowych motywów i klisz literackich? Mamy tutaj wątki nawiązujące do serii J.K. Rowling i narracji powieści dickensowskich, skomplikowaną łotrzykowską fabułę i przygody dojrzewającego bohatera. Młodzieżowe Bildungsroman tyle że dla dorosłych.

Europejczycy, Henry James
Każdemu, kto w wakacje pragnie nadrobić klasykę literatury, polecam „Europejczyków” Henry’ego Jamesa. Tradycyjna powieść, w której James po raz kolejny opisuje konfrontację nowoczesnych Europejczyków z pozornie prowincjonalnymi, purytańskimi Amerykanami. Przed wyjazdem warto wyczulić się na kulturowe różnice i problem inności – nie tylko wtedy, gdy wybieramy się do Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych.

Siódemka, Ziemowit Szczerek
Skoro mowa o wakacjach, nie sposób pominąć kwestii transportu. W kategorię powieści drogi wpisuje się najnowsza powieść Ziemowita Szczerka. Autor zaprasza nas w podróż narodową Drogą-Matką, tytułową siódemką, czyli drogą krajową numer siedem. Czy będzie to polska, sowizdrzalska wersja „W drodze” Jacka Kerouaca? Narracja Szczerka także napędzana jest alkoholem i narkotykami. Mamy tutaj przydrożne bary, autostopowiczów i niewielkie miejscowości rozrzucone po obu stronach trasy – znakomita lektura dla każdej długiej i męczącej podróży. A oprócz tego bezkompromisowy “Polaków portret własny”.

Za ścianą, Sarah Waters
Tym, którzy najchętniej wypoczywają przy powieściach psychologiczno-obyczajowych, polecam książkę cenionej brytyjskiej pisarki Sarah Waters. Wybitna powieść lesbijska, która rozpoczyna się jak romans, a kończy niemal jak thriller z elementami kryminału. „Za ścianą” to według Ingi Iwasiów opowieść, która „miękko, lecz stanowczo wciąga na swoją orbitę, budząc zachwyt i skrajne emocje”. Lepszej rekomendacji na wakacyjną lekturę nie trzeba.