22 lipca 2014

„Zaczytane wakacje” w Rucianem-Nidzie

W Rucianem-Nidzie gościli Stanisław Tym, Rafał Bryndal i Piotr Bukartyk, wybitni przedstawiciele literackiego kabaretu, który był – obok literackich Mazur – głównym tematem czwartego wydania „Zaczytanych wakacji”.

 

 

Niedomówienie siłą kabaretu

 

Goście wspominali pierwsze spotkanie z Mazurami. Jak się okazuje wielką rolę w przyciągnięciu utalentowanych ludzi na Mazury odegrał Konstanty Ildefons Gałczyński, mistrz literackiego kabaretu. Stanisław Tym opowiadał o początkach STS-u, czyli Studenckiego Teatru Satyrycznego i o tym, jak w tym środowisku funkcjonowała Agnieszka Osiecka. Rafał Bryndal twierdził, że dziś rzadko w Polsce zdarzają się kabarety literackie. Zdaniem Stanisława Tyma zaś siłą tekstów kabaretowych zawsze było niedopowiedzenie, dlatego cenuzra miała nań dobry wpływ. Odbiorca przedwojenny i powojenny był bardziej subtelny – zdaniem Rafała Bryndala. Tzw. duży target źle wpływa na jakość. „Kobieta w ładnej bieliźnie wygląda lepiej niż ta całkiem naga” – dodał Bukartyk.

 

Felietony i lektury

 

Michał Komar wyjaśniał, dlaczego nad Jeziorem Nidzkim nie ma srok, a Michał Rusinek w towarzystwie mima opowiadał o publicystyczności polskiego kabaretów, a także o tym, że literatura może służyć do zabawy. Zbigniew Zamachowski zdradzał, że jego ulubioną książką jest „Sto lat samotności” Gabriela Garcii Marqueza. Goście i prowadzący, Agata Passent i Filip Łobodziński, rekomendowali zaś ciekawe lektury.

 

„Zaczytane wakacje” to kampania telewizyjna promująca czytanie w czasie wakacji. Znane postaci ze świata filmu, muzyki i sportu oraz sami pisarze zachęcają do zabrania książki na wakacyjny wyjazd. Co tydzień w sobotę z innego polskiego kurortu nadawany będzie 45 minutowy program ‚live’ w TVN 24.

 

Kampanię „Zaczytane wakacje” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Książki, o których pisał autor

Czytelnicy, tego artykułu oglądali także