Xięgarnia odcinek 28.
„Wszystko układam według najlepszych, sprawdzonych scenariuszy skandynawskich kryminałów” – powiedziała Gaja Grzegorzewska, gość 28. wydania Xięgarni, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszy kryminał 2011 roku (powieść „Topielica”). „Sama lubię czytać o niesmacznych, strasznych, ponurych rzeczach” – dodała. Dlatego też w jej książkach znajdziemy dużo seksualnych perwersji i rozmaite dewiacje.
Skandynawski kryminał i dewiacje
„Moje książki są bardzo przerysowane, komiksowe, pulpowe” – odpowiedziała Grzegorzewska na pytanie Mariusza Cieślika, czy rzeczywistość w jej powieściach jest wzięta w cudzysłów. Dodała, że jest parę dewiacji, których jeszcze nie wykorzystała. Agacie Passent powiedziała zaś, że informacje na temat nekrofilii brała „głównie z internetu; część z tych stron została zresztą zablokowana”. Jednak to nie skandynawski kryminał, w którym różnego rodzaju dewiacje pojawiają się nadzwyczaj często, jest dla pisarki najważniejszą inspiracją, mimo że znajdziemy tu ślady feministyczne, charakterystyczne dla tamtejszych powieści.
Larsson, Tarantino, Chandler
Autorka „Topielicy” stwierdziła, iż bliżej jej do Quentina Tarantino, niż do Mankella czy Larssona. Główna bohaterka jej kryminałów, Julia Dobrowolska, jest postacią wyjętą w pewnym sensie z książek Chandlera, Philipem Marlowe’em w spódnicy, tzn. kobietą niezależną, działającą według własnych reguł. Skąd ta kreacja? „Wszystkie moje niezdrowe ciągotki przekazuję w książkach” – wyjaśniła pisarka.
Nowości i felietony
Michał Rusinek sięgnął po „Powieść postmodernistyczną” Briana McHale’a, Michał Komar na przykładzie „Kapitana Blooda” Rafaela Sabatiniego mówił o szaleńcach, którzy wierzą w szczęśliwe zakończenia. Zbigniew Wodecki rekomendował powieść Ewy Stachniak „Katarzyna Wielka. Gra o władzę”, a Katarzyna Kwiatkowska polecała „Ziarno prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego. Prowadzący program, Agata Passent i Mariusz Cieślik, przyglądali się najciekawszym nowościom, a także omawiali bestsellery z zakresu literatury polskiej.
Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Gają Grzegorzewską.
Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.