Xięgarnia odcinek 127. Piotr Strzeżysz
Człowiek, którego nazwisko przyprawia cudzoziemców o myśli samobójcze, z upodobaniem jeździ rowerem po całym świecie. Bohaterem 127. odcinka Xięgarni był Piotr Strzeżysz, autor książki “Powidoki”.
Lęk przed nieznanym
“Często ludzie nie jadą gdzieś sami bo boją się spotkania z innym, boją się tej inności. Boją się też tego, co zazwyczaj przedstawia się w mediach, czyli tego, że świat jest nieprzyjemny, niegościnny i wrogi. Na dodatek im biedniejszy kraj, im biedniejsi ludzie, tym więcej mają do zaoferowania” – tłumaczył Piotr Strzeżysz.
Zatrzymać olśnienie
“Jeżdżę z notatnikiem. Zdarza się, że jadę rowerem przez 3-4 godziny. Podczas tej jazdy pojawia się typowa “bezmyśl”. Nagle następuje olśnienie, coś przychodzi do głowy. Ta myśl przychodzi znikąd. Wtedy mam ochotę ją zapisać. Czuję się teraz dość niekomfortowo bo zostałem nazwany pisarzem. Zupełnie nie uważam się za pisarza. Jestem na początku drogi. Czułbym się zaszczycony gdyby ten program istniał jeszcze przez 20-30 lat. Może, gdybyśmy spotkali się jeszcze raz, mógłbym wtedy nazwać się średnio zaawansowanym pisarzem” – zdradzał Strzeżysz.
Gonić króliczka
“Ciągle mam w sobie niespełnienie. Chyba nawet nie chciałbym mieć żadnego osiągnięcia. Sukces mógłby oznaczać koniec. Istnieje jakiś cel. Jednak im bliżej celu, tym bardziej on się rozmywa, tym bardziej nie chciałem go osiągnąć. Kombinowałem wówczas co zrobić, żeby nie dojechać” – wyjaśniał autor “Powidoków”.
Nowości i felietony
Michał Komar przedstawia alternatywne dla in vitro metody poczęcia. Natomiast Janusz Rudnicki wyjaśnia co mają wspólnego kobiety z wódeczką. Aktor Krzysztof Gosztyła polecał “Chłopców” Andrzeja Saramonowicza. Agata Passent i Filip Łobodziński rekomendowali tym razem książki polskich autorów. Przygotowali również zestawienie najlepszych tytułów na każdy dzień wakacji. Polecamy także rozmowę z Tadeuszem Dąbrowskim, który opowiada m.in. o swoim ostatnim pobycie stypendialnym w Yaddo, inspiracjach podkręcających zmysły i poezji nieplanowanej.
Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.