Xięgarnia odcinek 37.
„Polska proza jest dosyć słaba w sensie epickim. Nie mamy prozy epickiej odkąd umarła Maria Dąbrowska. Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, że jesteśmy mocarstwem poetyckim” – mówił Adam Zagajewski, gość 37. wydania Xięgarni, poeta i eseista. Z braku wielkiej epiki Kraków nie ma swojego „Ulissesa” i zapewne się go szybko nie doczeka.
Widok Krakowa
Autor “Jechać do Lwowa” opowiadał o filmie Magdaleny Piekorz „Widok Krakowa”, którego fragmenty zaprezentowane zostały w programie. Na czym polega wyjątkowość tego miasta? „Kraków jest troszkę ospały i to jest bardzo dobrze dla produkcji artystycznej”. Może dlatego wciąż pozostaje miastem poetów i zarazem stolicą polskiej kultury, o czym świadczy obraz Piekorz z cyklu promującego literackie stolice Europy.
Dlaczego poeci nie piszą?
Co robią poeci, kiedy nie mogą pisać wierszy? Wisława Szymborska na to pytanie Zagajewskiego nie odpowiedziała, lubiła otaczać się aurą sekretu. Zbigniew Herbert stwierdził: „No jak to co? Trzeba czytać i uczyć się”. Okresy nietwórcze należy wykorzystywać na studia.
Felietony
Michał Rusinek opowiadał o „Błysku rewolwru” Wisławy Szymborskiej, Michał Komar wyjaśniał z pomocą Józefa Ignacego Kraszewskiego, dlaczego niektórzy nazywają Cracovię kurtyzaną.
Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Adamem Zagajewskim.
Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.